Zamknij

Reprezentantki Polski poznały rywalki w mistrzostwach Europy

28.04.2022 19:54

Polskie piłkarki ręczne znalazły się wraz z Czarnogórą, Niemcami i Hiszpanią w grupie D listopadowych mistrzostw Europy. W czwartek w Lublanie odbyło się losowanie. Biało-czerwone swoje mecze rozegrają w Podgoricy.

piłka ręczna
fot. PAP/EPA

Polki z kompletem punktów wygrały swoją grupę eliminacyjną, w której rywalizowały ze Szwajcarią, Rosją i Litwą. Biało-czerwone za mecze z Rosją otrzymały walkowery. To efekt sankcji nałożonych przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (EHF) w wyniki agresji militarnej Rosji na Ukrainę. Dzięki temu Polska obok Norwegii, Danii i Francji znalazła się w pierwszym koszyku przed losowaniem.

W mistrzostwach Europy zagra 16 reprezentacji, 12 z nich wyłoniły kwalifikacje. Liczbę uczestników uzupełnia trójka gospodarzy - Słowenia, Macedonia Północna i Czarnogóra - oraz broniąca tytułu Norwegia. Po raz pierwszy w historii w roli gospodarza wystąpią trzy federacje.

Polska kolejno zmierzy się z Niemcami (5 listopada), Hiszpanią (7 listopada) i Czarnogórą (9 listopada).

Do rundy głównej mistrzostw awansują po trzy najlepsze zespoły z każdej grupy, z zaliczeniem wyników fazy grupowej. Grupa A połączy się z B, a C z D. Spotkanie rundy głównej rozgrywane będą w Lublanie i Skopje. Faza finałowa odbędzie się w Lublanie.

Polki po raz ósmy i piąty z rzędu wystąpią w ME. Najwyższe, piąte miejsce zajęły w 1998 roku. Na poprzednich mistrzostwach uplasowały się na 14. pozycji.

Turniej odbędzie się w dniach 4-20 listopada.

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet - GRUPY

  • Grupa A (Lublana): Norwegia, Węgry, Chorwacja, Szwajcaria
  • Grupa B (Celje): Dania, Szwecja, Słowenia, Serbia
  • Grupa C (Skopje): Francja, Holandia, Macedonia, Rumunia
  • Grupa D (Podgorica): Polska, Czarnogóra, Niemcy, Hiszpania

RadioZET.pl/PAP