Obserwuj w Google News

IO w Paryżu 2024: Kolejne kraje nie chcą Rosjan. MKOl pod presją?

2 min. czytania
07.02.2023 17:01
Zareaguj Reakcja

We wtorek pięć komitetów olimpijskich krajów nordyckich wezwało MKOl do zakazania rosyjskim i białoruskim sportowcom oraz działaczom „uczestnictwa w międzynarodowym rywalizacji” na IO w Paryżu w 2024 roku. Instytucje sportowe ze Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii przekazały, że chcą jeszcze raz wyrazić swoje niezłomne poparcie dla narodu ukraińskiego i żądania pokoju.

rosyjska flaga
fot. AP/East News

- Podtrzymujemy nasze stanowisko. Teraz nie jest odpowiedni czas na rozważanie ich powrotu - napisano we wspólnym stanowisku komitetów olimpijskich, paraolimpijskie i federacji sportowych w krajach nordyckich.

Pod koniec stycznia MKOl ogłosił, że Olimpijska Rada Azji zaproponowała Rosjanom i Białorusinom udział w zawodach rozgrywanych na tym kontynencie, a mogących obejmować również kwalifikacje olimpijskie. Rosjanie i Białorusini nie mogą startować w kwalifikacjach w Europie z powodu sankcji nałożonych na ich kraje w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Stanowisko MKOl natychmiast wywołało oburzenie Ukraińców. Minister sportu Ukrainy Wadym Hutcajt zagroził bojkotem igrzysk olimpijskich w Paryżu, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział rozpoczęcie międzynarodowej kampanii, której celem ma być uniemożliwienie rosyjskim sportowcom udziału w najbliższych IO. Zaprosił też szefa MKOl Thomasa Bacha do Bachmutu, obecnie jednego z najgorętszych miejsc trwającej od blisko roku wojny Rosji z Ukrainą.

Kraje nordyckie nie chcą Rosjan na IO w Paryżu

Na 10 lutego zaplanowano spotkanie, w którym ok. 40 ministrów sportu z Europy, w tym Polski, i innych części świata przedstawi wspólne stanowisko, sprzeciwiające się udziałowi reprezentantów Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Redakcja poleca

Niektóre krajowe organizacje sportów olimpijskich, w tym Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych, wspierają wysiłki MKOl w znalezieniu drogi do rywalizacji dla Rosjan.

RadioZET.pl/PAP