,

Padł niezwykły rekord świata. Narciarz zjeżdżał z prędkością auta wyścigowego

22.03.2023 16:52

Simon Billy ustanowił rekord świata w prędkości jazdy na nartach. W środę w stacji narciarskiej w Vars (Hautes-Alpes) osiągnął 255,5 km/h - poinformowali organizatorzy próby ustanowienia rekordu świata.

Padł niezwykły rekord świata. Narciarz zjeżdżał z prędkością auta wyścigowego
fot. screen/ Twitter/ wideo

Simon Billy już wcześniej osiągał na stoku gigantyczne prędkości. Jedno z nagrań jego zjazdów pokazuje, jak Francuz zjeżdża w tempie 229 km/h. Teraz ta prędkość była jeszcze wyższa. -To był zjazd życia, udało się, gdyż na starcie byłem spokojny i pewny siebie. Spełniło się moje marzenie z dzieciństwa - powiedział Billy po rekordowym przejeździe.

31-letni narciarz od początku kariery trenuje na trasie Chabrieres, jedynej na świecie zatwierdzonej przez FIS do bicia rekordów prędkości.

Rekordzistą świata był także jego ojciec Philippe Billy, który w Vars w 1997 roku osiągnął 243,902 km/h. Teraz jego syn poprawił rekordowe osiągnięcie Włocha Ivana Origone, który w 2016 roku uzyskał 254,958 km/h. W sieci nie ma jeszcze całego nagrania zjazdu, lub choćby jego dłuższego fragmentu. Wycinek trasy widać tutaj:

Billy rekordowy przejazd rozpoczął na wysokości 2715 m n.p.m. Momentami nachylenie trasy dochodziło prawie do pionu. Warunki, w których startuje Francuz można zobaczyć na tym nagraniu: 

Dyscyplina była pokazową podczas igrzysk w Albertville we Francji w 1992 roku, ale dotychczas nie została wprowadzona przez MKOl do programu olimpijskich zmagań.

RadioZET.pl/PAP/wha/ cegl/

Logo radiozet Dzieje się