Obserwuj w Google News

Ogromny sukces Polki. Ma medal mistrzostw Europy!

2 min. czytania
05.11.2023 19:23
Zareaguj Reakcja

Angelika Szymańska pokonała przez ippon Węgierkę Szofi Ozbas w pojedynku o brązowy medal w kategorii 63 kg i tym samym sięgnęła po swój pierwszy krążek wywalczony w międzynarodowych turniejach w seniorskiej karierze. 

Angelika Szymańska
fot. Instagram/Angelika Szymańska

Angelika Szymańska w pojedynku o brązowy medal w kat. 63 kg mistrzostw Europy w judo, odbywających się we francuskim Montpellier, pokonała przez ippon Węgierkę Szofi Ozbas. To pierwszy seniorski medal włocławianki wywalczony w międzynarodowych turniejach rangi mistrzostw Europy lub mistrzostw świata. Szymańska w dorobku ma złoty i srebrny medal młodzieżowych oraz srebrny krążek juniorskich mistrzostw Starego Kontynentu.

W każdej kategorii czołowa ósemka zawodniczek i zawodników została rozstawiona przed losowaniem zgodnie ze światowym rankingiem. Szymańska to jedyna rozstawiona z polskiej kadry judoczka, a do turnieju przystąpiła z nr 3. Przed imprezą typowana była przez ekspertów do miejsca na podium.

Redakcja poleca

Angelika Szymańska z medalem ME w judo

Polka w pierwszej rundzie otrzymała wolny los. W kolejnej już w 44. sekundzie pojedynku z Rumunką Florentiną Ivanescu wygrała przez ippon. Później równie szybko, w podobnym stylu, poradziła sobie w walce o zwycięstwo w grupie z doświadczoną Portugalką Barbarą Timo.

Szymańska w półfinale stoczyła niezwykle wyczerpująca walkę z doskonale jej znaną Gili Sharir. Reprezentantka Izraela występująca w Montpellier z nr 2 to brązowa medalistka ME sprzed roku. Dopiero dogrywka wyłoniła zwyciężczynię. Do finału awansowała Sharir.

Węgierka Szofi Ozbas, z którą Polka walczyła o brąz, stoczyła jeszcze dłuższy pojedynek przed przystąpieniem do rywalizacji o podium. Francuzkę Clarisse Fraagbegnenou pokonała przez ippon. Szymańska pod koniec września w finale Grand Slam w Baku wygrała z Węgierką. W Montpellier wykorzystała swoje wysokie umiejętności walki w parterze i wygrała przez ippon, co stanowi doskonały prognostyk przez przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi.

Nie przegap

Źródło: Radio ZET/PAP