Obserwuj w Google News

Nie żyje legenda boksu. Był pierwszym takim mistrzem świata

1 min. czytania
13.01.2023 15:39
Zareaguj Reakcja

Gerrie Coetzee nie żyje. Legendarny pięściarz był pierwszym bokserskim zawodowym mistrzem świata w wadze ciężkiej z Afryki. Były reprezentant RPA zmarł w wieku 67 lat.

Gerrie Coetzee
fot. Twitter/Herman Mashaba

W wieku 67 lat zmarł pierwszy bokserski zawodowy mistrz świata w wadze ciężkiej z Afryki, pochodzący z RPA Gerrie Coetzee. Tytuł wywalczył w 1983 roku.

- Przyczyną śmierci był rak płuc - ujawnił menedżer pięściarza Thinus Strydom.

Redakcja poleca

Gerrie Coetzee nie żyje

Urodzony 8 kwietnia 1955 roku Coetzee zwany "Bombardierem z Boksburga" we wrześniu 1983 roku znokautował w dziesiątej rundzie w Cleveland (stan Ohio) niepokonanego wówczas Amerykanina Michaela Dokesa. Sięgnął po pas WBA w wadze ciężkiej, zostając pierwszym w historii mistrzem z Afryki.

Mówiono też o nim, że jest "wielką nadzieją białych". On sam nie podzielał tego określenia, mówiąc: - Walczę dla wszystkich. Jestem nadzieją nie tylko białych, lecz także czarnych i żółtych. Cieszę się, że jestem orędownikiem spraw wszystkich.

Tytuł mistrzowski stracił w grudniu 1984 roku przegrywając z Amerykaninem Gregiem Page'em. Karierę skończył z bilansem 33 wygranych, w tym 21 przez nokaut, sześcioma porażkami i jednym remisem.

RadioZET.pl/PAP