,

Nazwał Hamiltona "czarnuchem". Gigantyczna kara dla mistrza świata

25.03.2023 21:32

Były trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Brazylijczyk Nelson Piquet został ukarany. Za nazwanie ponad rok temu Brytyjczyka Lewisa Hamiltona "czarnuchem" będzie musiał zapłacić 5 milionów reali (953 tysiące dolarów).

Nelson Piquet i Lewis Hamilton
fot. imago sportfotodienst via www.imago-images.de/Imago Sport and News/East News; Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Były trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Brazylijczyk Nelson Piquet musi zapłacić 5 milionów reali (953 tys. dolarów) kary za rasistowskie i homofobiczne komentarze wobec brytyjskiego kierowcy Lewisa Hamiltona - postanowił brazylijski sąd.

W wywiadzie udzielonym w listopadzie 2021 roku 70-letni Piquet użył rasistowskiej obelgi odnoszącej się do siedmiokrotnego mistrza świata, komentując wypadek Hamiltona w Grand Prix Wielkiej Brytanii z Holendrem Maxem Verstappenem. Po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku materiał z tym fragmentem wywiadu pojawił się w mediach społecznościowych, Hamilton wezwał do podjęcia działań w celu zmiany „archaicznego sposobu myślenia”. Piquet przeprosił Brytyjczyka i zapewnił, że jego słowa zostały źle przetłumaczone. Córka Piqueta, Kelly, jest partnerką Verstappena.

Piquet nazwał Hamilton "czarnuchem". Został ukarany

Później jednak pojawiło się inne nagranie, w którym Piquet użył rasistowskiego i homofobicznego języka wobec Hamiltona, opisując jego przegraną z Nico Rosbergiem walkę o mistrzostwo w 2016 roku.

Oskarżenie przeciwko Piquetowi zostało wniesione przez cztery grupy obrońców praw człowieka, w tym brazylijski Narodowy Sojusz LGBT+, który chciał, aby zapłacił on 10 milionów reali.

Lewis Hamilton to siedmiokrotny mistrz świata. Jest jedynym czarnoskórym zawodnikiem w stawce kierowców Formuły 1.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się