Obserwuj w Google News

Stanowcza decyzja władz. MŚ bez rosyjskich medalistów olimpijskich

2 min. czytania
01.06.2023 18:12
Zareaguj Reakcja

Władze Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCl) postanowiły nie dopuszczać rosyjskich medalistek olimpijskich: Anastazji Wojnowej i Marii Nowołodskiej na MŚ w kolarstwie torowym, które w sierpniu odbędą się w Glasgow. Tym samym włodarze nie poszli za MKOl-em, który wciąż przekonuje do startów sportowców z tego kraju pod neutralną flagą.

Władimir Putin
fot. MIKHAIL METZEL/AFP/East News

UCI na początku maja orzekła, że począwszy od 1 czerwca rosyjscy i białoruscy kolarze będą mogli rywalizować jako indywidualni neutralni sportowcy, jeśli spełnią określone kryteria zalecone przez MKOl. Zgodnie z nimi nie mogą okazywać poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę w mediach społecznościowych lub w wywiadach, nie mogą też rekrutować się z klubów powiązanych z resortami siłowymi. Ich powrót do rywalizacji jest także wykluczony w przypadku udziału w prowojennych demonstracjach Kremla lub gloryfikowaniu symbolu „Z”, świadczącego o poparciu dla inwazji.

Oprócz dwóch olimpijek zakaz otrzymał również kolarz paraolimpijski Aleksiej Obydennow. 30-letnia Wojnowa zdobyła olimpijskie srebro na torze w sprincie drużynowym w Rio 2016 wraz z Darią Szmielewą. Para ponownie połączyła siły, aby wywalczyć brąz w igrzyskach w Tokio 2020. Wojnowa zdobyła także cztery tytuły mistrzyni świata - dwa w sprincie drużynowym i dwa na 500 metrów ze startu zatrzymanego. Była dwukrotną złotą medalistką Igrzysk Europejskich 2019 w Mińsku, zdobywając tytuły sprinterskie i drużynowe.

Redakcja poleca

Nowołodska, która startowała na szosie i torze, zdobyła brąz w konkurencji madison w Tokio 2020, razem z Gułnaz Chatuncewą. 23-latka była też trzecia w tej samej konkurencji na Igrzyskach Europejskich w Mińsku. Obydennow startował na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku i jest byłym rekordzistą świata w jeździe indywidualnej na dochodzenie mężczyzn w kat. C3. Pomimo dopuszczenia do startów indywidualnych kolarzy z Rosji i Białorusi, UCI utrzymała zakaz startów drużyn narodowych zalecanych przez MKOl.

MŚ w kolarstwie bez rosyjskich medalistów olimpijskich

Impreza w Glasgow (3- 13 sierpnia) będzie niezwykle rozbudowanym wydarzeniem, które obejmie rywalizację w aż trzynastu kolarskich dyscyplinach.

UCI przekazała 100 000 franków szwajcarskich na wsparcie Ukraińskiej Federacji Kolarskiej. Unia zobowiązała się również gościć kolarzy z tego kraju, którzy chcą wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, w swoim Światowym Centrum Kolarskim w Aigle w Szwajcarii.

RadioZET.pl/PAP