,

Morawiecki się wściekł. Nie może uwierzyć w decyzję MKOl. "Skandal i zdrada"

28.03.2023 21:25

Mateusz Morawiecki wydał we wtorek oświadczenie, w którym nie dowierza, jaką decyzję ws. występów Rosjan i Białorusinów w międzynarodowych rozgrywkach podjął Międzynarodowy Komitet Olimpijski. - To skandal i zdrada prawdziwego ducha sportu - grzmi premier RP.

Mateusz Morawiecki
fot. Olivier Matthys/Associated Press/East News

MKOl przywrócił we wtorek możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie będą wspierali oni aktywnie wojny w Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi. Decyzja w sprawie ich udziału w igrzyskach zapadnie później.

Do tej decyzji na Twitterze odniósł się we wtorek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. "Decyzja MKOl o przywróceniu rosyjskich sportowców do rywalizacji to skandal i zdrada prawdziwego ducha sportu. Poleciłem ministrowi sportu Kamilowi Bortniczukowi, aby przekazał władzom MKOl nasz stanowczy sprzeciw. Zrobimy co w naszej mocy, żeby sport pozostał wolny od rosyjskich wpływów - napisał premier.

Mateusz Morawiecki wściekły na decyzję MKOl

W lutym Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz przedstawiciele 34 innych państwa podpisali oświadczenie, w którym podkreślili dążenie do wykluczenia Rosjan i Białorusinów z międzynarodowego sportu, w tym z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.

We wtorek po ogłoszeniu decyzji MKOl, Polski Komitet Olimpijski wyraził ubolewanie z tego powodu. Jednocześnie podtrzymał zdecydowany sprzeciw wobec udziału zawodników z tych państw w igrzyskach.

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, zgodnie z zaleceniem MKOl z 28 lutego, większość związków sportowych wykluczyła lub ograniczyła możliwość startu Rosjan i Białorusinów w zawodach.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się