Obserwuj w Google News

Młody mistrz Europy zginął na froncie. Wcześniej był dwukrotnie ranny

1 min. czytania
22.03.2023 13:18
Zareaguj Reakcja

Na froncie zginął ukraiński bokser Maksym Galiniczew, medalista młodzieżowych mistrzostw Europy i igrzysk olimpijskich. Młody zawodnik w trakcie walk dwa razy odniósł rany, ale za każdym razem wracał do służby. 

Młody mistrz Europy zginął na froncie. Był dwukrotnie ranny, ale wracał do walki
fot. Vladyslav Heraskevych OLY/ Twitter

Maksym Galiniczew na wiosnę 2022 roku nie zgodził się na udział w mistrzostwach Europy w boksie i zgłosił się jako ochotnik do wojsk powietrznodesantowych. Młody zawodnik był dwukrotnie ranny, ale za każdym razem wracał na front.

10 marca Galiniczew zginął w rejonie Ługańska. To jedno z miejsc na froncie, w którym toczą się najbardziej zażarte boje z wojskami rosyjskimi. "Faktycznie wzdłuż całej wschodniej linii frontu wróg prowadzi działania ofensywne. Próbuje przerwać obronę naszych wojsk. Najbardziej zacięte walki są m.in. w okolicy Kreminnej w obwodzie ługańskim, a w epicentrum działań bojowych pozostaje Bachmut – poinformował w połowie marca dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski.

Galiniczew jest złotym medalistą młodzieżowych ME 2017 roku, srebrny medalistą młodzieżowych igrzysk olimpijskich 2018 w Buenos Aires oraz srebrnym medalistą ME U-22 w 2021 r.

Redakcja poleca

W lutym tego roku ukraiński minister sportu Wadym Hutcaj podał, że walkach o wolność Ukrainy zginęło co najmniej 220 sportowców oraz trenerów z tego kraju. Gazeta internetowa Ukrainska Prawda podała też, że w starciach z Rosjanami oddało życie więcej niż 160 kibiców piłkarskich, którzy zaciągnęli się do armii. 

Zachodni analitycy szacują, że Ukraina straciła dotąd w wojnie z Rosją około 120 tys. zabitych i rannych żołnierzy, podczas gdy rosyjscy najeźdźcy aż 200 tys.

RadioZET.pl/PAB