Zrobiła to! Mikaela Shiffrin zdetroniowała lidera wszech czasów

11.03.2023 17:17

Mikaela Shiffrin wygrała slalom w szwedzkim Aare i została samodzielną liderką po względem liczby zwycięstw w alpejskim Pucharze Świata. Amerykanka na najwyższym stopniu podium stawała 87 raz, o raz więcej od Szweda Ingemara Stenmarka.

Mikaela Shiffrin
fot. PAP/EPA

Mikaela Shiffrin, która w poniedziałek skończy 28 lat, prowadziła na półmetku z przewagą 0,69 s nad reprezentantką gospodarzy Anną Swenn Larsson i 0,94 s nad Szwajcarką Wendy Holdener. Po drugim przejeździe Amerykanka była lepsza o 0,92 s od Helwetki, natomiast Szwedka spadła na trzecią pozycję - 0,95 s.

- Kiedy ma się przewagę przed drugim przejazdem, trzeba jechać mądrze. To właśnie chciałam zrobić, ale przy tym chciałam być szybka. Ostatecznie pojechałam tak, jakby to były osobne zawody. To wspaniały moment - powiedziała na mecie utytułowana alpejka.

Mikaela Shiffrin - 87. zwycięstw w PŚ

Amerykanka pierwsze zwycięstwo w PŚ w karierze odniosła w grudniu 2012 roku, w wieku 17 lat w... Aare. Łącznie triumfowała 53 razy w slalomie, 20 w slalomie gigancie, po pięć razy w supergigancie i slalomie równoległym, trzykrotnie w zjeździe i raz w kombinacji.

W dorobku ma pięć dużych Kryształowych Kul (2017, 2018, 2019, 2022, 2023), 10 małych Kryształowych Kul (siedem za slalom, dwie za slalom gigant i jedną za supergigant), a także 14 medali mistrzostw świata (w tym siedem złotych) i trzy olimpijskie (dwa złote i srebro).

Sezon alpejskiego PŚ zakończy się w przyszłym tygodniu w Soldeu, gdzie odbędzie się po jednej rywalizacji w czterech konkurencjach: zjeździe, supergigancie, slalomie gigancie i slalomie.

TOP 3 klasyfikacji najlepszych alpejek i alpejczyków PŚ

  1. Mikaela Shiffrin (USA)            87*
  2. Ingemar Stenmark (Szwecja)        86
  3. Lindsey Vonn (USA)                82
loader

RadioZET.pl/PAP