Obserwuj w Google News

Mamy trzecie złoto i pierwsze srebro! Polki zdominowały swoją konkurencję

1 min. czytania
22.06.2023 20:12
Zareaguj Reakcja

Natalia Kałucka zdobyła złoty, a Aleksandra Mirosław srebrny medal Igrzysk Europejskich 2023 we wspinaczce sportowej na czas. To kolejno piąty i szósty czwartkowy medal biało-czerwonych - trzeci złoty i pierwszy srebrny.

Aleksandra Mirosław i Natalia Kałucka
fot. Rex Features/East News

Natalia Kałucka zdobyła złoty medal Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 we wspinaczce sportowej na czas. W finale zawodów w Tarnowie sprawiła dużą niespodziankę, pokonując  Aleksandrę Mirosław. Brązowy medal wywalczyła Włoszka Beatrice Colli.

Polki zdominowały tę konkurencję. W eliminacjach jako jedyne pokonały 15-metrową ściankę w czasie poniżej siedmiu sekund, ale zdecydowanie najszybsza była wielka faworytka - Mirosław (6,48). W ćwierćfinale i półfinale biało-czerwone odniosły łatwe zwycięstwa i wreszcie spotkały się ze sobą w finale. Niespodziewanie zwyciężyła Kałucka, bijąc wynikiem 6,57 rekord życiowy i wyprzedzając Mirosław o 0,06 s.

Redakcja poleca

Kałucka i Mirosław ze złotym i srebrnym medalem IE

To pierwsza porażka Mirosław od długiego czasu. W tym sezonie wygrała trzy zawody Pucharu Świata: w Seulu, gdzie trzykrotnie biła rekord świata (wynosi on oficjalnie 6,25 s), w Dżakarcie i w Salt Lake City. W sumie zwyciężyła w siedmiu ostatnich rundach PŚ, w których brała udział.

21-letnia Kałucka odniosła zwycięstwo przed publicznością w rodzinnym Tarnowie. Jedną z pierwszych, która pospieszyła z gratulacjami, była jej siostra bliźniaczka - Aleksandra.

W 2021 roku w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutowała w programie olimpijskim, a Mirosław zajęła wysokie, czwarte miejsce w finale zawodów w kombinacji. W 2024 roku w Paryżu jej popisowa specjalność będzie już osobną konkurencją.

RadioZET.pl/PAP