Obserwuj w Google News

Sylwetka Kacpra Tekieli. Co wiadomo o mężu Justyny Kowalczyk?

2 min. czytania
17.09.2020 08:00
Zareaguj Reakcja

Kacper Tekieli, specjalista od wspinaczki sportowej i mąż Justyny Kowalczyk, 18 maja 2023 roku zginął w szwajcarskich Alpach - podał portal eurosport.tv24.pl. 

Kacper Tekieli  - kim jest narzeczony Kowalczyk?
fot. Kacper Tekieli/Instagram

Kacper Tekieli, polski wspinacz i alpinista, był uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy (2010-2015) i w ramach projektu brał udział w wyprawach na Makalu oraz Broad Peak Middle. W 2016 roku uczestniczył z Pawłem Karczmarczykiem w akcji ratunkowej na Shivling w indyjskich Himalajach (6543 m).

W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, wiele samotnie, pokonując najważniejsze ściany polskich i słowackich szczytów. Wspinał się także w Alpach (słynna „trylogia alpejska” północnych ścian: Eiger, Matternhorn, Grandes Jorases), na Alasce, na Kaukazie, w Norwegii.

Od września 2020 roku Tekieli był mężem Justyny Kowalczyk. W we wrześniu 2021 roku para doczekała się pierwszego syna. 18 maja 2023 roku portal dt24 podał informację, że  Kacper Tekieli zginął w trakcie wspinaczki w Szwajcarii. Do tragedii doszło w Alpach. Potwierdził to Jerzy Natkański, dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Ciało wspinacza odnaleziono w czwartek rano.

Kacper Tekieli: wiek, zdjęcia, Instagram. Sylwetka męża Justyny Kowalczyk

Kacper Tekieli pochodził z Gdańska. Studiował filozofię, którą ukończył z dyplomem magistra. Później przeniósł się do Krakowa. Po przeprowadzce Tekieli zafascynował się wspinaczką, gdzie w pierwszej wyprawie udał się w Bieszczady. Kilkukrotnie wspinał się na szczytach Tatr, Alp i Himalajów. W swoim dorobku ma także wyprawy w Colorado w USA. Razem z Adamem Bielecki i Jackiem Czechem zdobył szczyt Matterhorn. Tekieli był też instruktorem wspinaczki sportowej. 

- W górach wszystkie rzeczy dzieją się naprawdę. Nie ma konwenansów, udawania, to pierwotny świat. Nie ma miejsca na błędy, trzeba dążyć do perfekcji w tym, co się robi. Naprawdę jest zimno, naprawdę człowiek się boi, naprawdę słońce świeci w oczy do granic bezpieczeństwa. Prawdziwa jest też przyjaźń i śmierć. Wszystko jest namacalne i bardzo blisko. Wydaje mi się, że każdy człowiek ma taką tęsknotę za prawdziwymi wartościami - tak o swojej pasji wypowiadał się Kacper Tekieli.

Kacper Tekieli specjalizował się w górskich wejściach w ekspresowym tempie. Wbiegnięcie na najwyższy szczyt Kaukazu (Elbrus – 5642 m n.p.m.) zajęło mu niecałe pięć godzin. W 2018 roku Kacper Tekieli wziął udział w międzynarodowej wyprawie, której zadaniem było wyznaczenie nowej drogi na Broad Peak. Wówczas w trakcie poprowadzenia nowej trasy ucierpiał Stando Vrba, któremu na pomoc natychmiast ruszyli przebywający na K2 m.in. Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb.

RadioZET.pl