Obserwuj w Google News

Polski kierowca w akademii giganta F1. Może pójść w ślady mistrza świata

2 min. czytania
09.11.2023 09:17
Zareaguj Reakcja

Kacper Sztuka poczynił spory krok w kierunku swojej przyszłości w Formule 1. Polski kierowca, który dopiero co został mistrzem świata włoskiej F4 został ogłoszony nowym członkiem programu juniorskiego Red Bulla.

Kacper Sztuka
fot. Radio ZET

Kacper Sztuka po zdobyciu mistrzowskiego tytułu włoskiej F4 zaliczył udane testy z ekipą MP Motorsport w bolidzie Formuły 3. Chwilę później 17-latek rozpoczął poszukiwania budżetu na następny sezon. Każdy kierowca musi wnieść do zespołu około 1,5 mln euro za rok startów.

- Cena bierze się stąd, że jest wielu utalentowanych kierowców mających zaplecze finansowe. Koszty sezonu mogłyby wynieść milion euro lub nawet mniej, ale jak ustawia się kolejka zawodników, którzy chcą zapłacić milion euro, to później decyduje cena. Mówi się "kto da więcej" i robi się mocną selekcję - kierowca musi być szybki i mieć odpowiedni budżet, dlatego ciężko o taryfę ulgową. W Formule 3 jest 30 miejsc, do każdego zespołu są kolejki i nie ma na to innego sposobu, tylko po prostu trzeba ten budżet wnieść - mówił w rozmowie w programie "Dogrywka" w rozmowie z Mateuszem Ligęzą Kacper Sztuka.

Kacper Sztuka w programie juniorskim Red Bulla

Kilka dni później Sztuka został przedstawiony jako nowy członek akademii młodych kierowców Red Bulla, co wydaje się rozwiązywać problem. Wiadomość ogłosił Peter Bayer w trakcie spotkania z polskimi dziennikarzami w Faenzy - siedzibie ekipy Alpha Tauri, należącej do Red Bulla.

Warto zaznaczyć, że przez ten zespół do głównych teamów Formuły 1 przedostawali się Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, czy Max Verstappen.

Jak podaje portal Wirtualna Polska, Bayer przyspieszył decyzję ogłoszenia 17-latka jako członka programu juniorskiego. "Podanie do publicznej wiadomości informacji o dołączeniu Sztuki do rodziny Red Bulla planowane było na koniec listopada" - czytamy.

Źródło: Radio ZET/Wirtualna Polska

Nie przegap