Jan Żurawski nie żyje. Jego córka przekazała smutną wiadomość

02.03.2023 20:48

Jan Żurawski nie żyje. Najstarszy polski olimpijczyk w zapasach i uczestnik IO w Rzymie w 1960 roku miał 91 lat. Informację o śmierci sportowca przekazała PAP córka Małgorzata Białek.

znicz
fot. Artur Barbarowski/East News

Jan Żurawski był absolwentem Technikum Mechanicznego i stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego. Zapasom poświęcił całe swoje życie. Był zawodnikiem, szkoleniowcem, wychowawcą wielu pokoleń zapaśników specjalizujących się w stylu wolnym. Opiekował się kadrą narodową wolniaków i ekipą olimpijską w 1980 roku.

Wśród jego wychowanków znaleźli się medaliści mistrzostw Europy bracia Andrzej i Tadeusz Kudelscy oraz Jerzy Kachniarz. Dodatkowo przewodniczył Radzie Trenerów Polskiego Związku Zapaśniczego, wchodził w skład zarządów PZZ i prezesował warszawskiemu związkowi, a także był członkiem Komisji Antydopingowej PZZ.

W czasie IO w Rzymie w 1960 roku uplasował się w stawce 25 startujących w kategorii piórkowej (62 kg) na 12. miejscu. Nieobce były mu także arkana stylu klasycznego.

Nie żyje Jan Żurawski

W trakcie kariery nazywany w zapaśniczym światku "szefem", dziesięć razy sięgnął po tytuł mistrza Polski w wadze piórkowej i lekkiej. Zajmował czołowe miejsca w mistrzostwach świata - szóste w Teheranie w 1959 roku, dwa lata później w Jokohamie i w 1962 w Toledo, piąte w 1965 w Manchesterze oraz szóste w Toledo (1966). W ME w 1966 w Karlsruhe przypadła mu szósta lokata. Sędziował także zawody krajowe i międzynarodowe.

"Z wielką przykrością i smutkiem informujemy, że dzisiaj, 2 marca 2023 roku, w wieku 91 lat zmarł Jan Żurawski. Wybitny zawodnik stylu wolnego, Olimpijczyk, trener, wychowawca. Niech spoczywa w spokoju" - napisał oficjalny profil Polskiego Związku Zapaśniczego.

"Jeszcze w sobotę oglądaliśmy z nim w Warszawie zmagania zapaśników, uczestników Memoriału Bolesława Dubickiego, jego kolegi, dwukrotnego olimpijczyka z Rzymu i Tokio walczącego w stylu klasycznym. Wielkim zaszczytem dla naszego środowiska była obecność Jana Żurawskiego na Gali 100-lecia polskich zapasów" - powiedział PAP prezes zapaśniczej centrali Andrzej Supron na wiadomość o śmierci najstarszego polskiego olimpijczyka w tej dyscyplinie sportu.

Żurawski - człowiek legenda polskiego sportu zapaśniczego był także autorem licznych książek poświęconych jego ulubionej dyscyplinie, wśród nich "50 lat sportu zapaśniczego w Gwardii Warszawa 1948-1998", a także współautorem z Janem Czerniawskim "95 lat warszawskich zapasów" oraz z Janem Staniszewskim "Dzieje warszawskich zapasów amatorskich".

To dzięki jego inicjatywie, podejmowanej przez stołecznych wolniaków, odbywają się cykliczne spotkania zapaśniczej braci, na które przyjeżdżali ich koledzy z odległych stron świata, z Australii i USA.

Jan Żurawski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką PZZ, Złotą i Srebrną Gwiazdą FILA oraz medalem 100-lecia PZZ.

RadioZET.pl/PAP