Obserwuj w Google News

Rosjanie dopuszczeni do zmagań w Paryżu w 2024 roku. Ubiegli MKOl

2 min. czytania
29.09.2023 14:50
Zareaguj Reakcja

Rosyjscy sportowcy będą mogli rywalizować w przyszłorocznych igrzyskach paraolimpijskich w Paryżu jako pełnoprawni lub neutralni sportowcy. Taką decyzję ogłoszono w trakcie piątkowego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) w Bahrajnie. Werdykt zapadł na dwa tygodnie przed sesją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Bombaju, na której omawiany będzie także udział Rosji i Białorusi w przyszłorocznych IO w Paryżu.

Thomas Bach i Władimir Putin
fot. AFP/EAST NEWS

Za decyzją o dopuszczeniu Rosjan do startu opowiedziało się 74 członków IPC, przeciw 65. Trzynaście narodowych komitetów paraolimpijskich wstrzymało się od głosu. Podobne głosowanie zaplanowane jest także w sprawie białoruskich sportowców.

"Wniosek o całkowite zawieszenie Narodowego Komitetu Paraolimpijskiego Rosji z powodu naruszenia konstytucyjnych obowiązków członkowskich został odrzucony" - stwierdził IPC.

W marcu 2023 roku komitet wykonawczy MKOl zalecił dopuszczenie sportowców z Rosji i Białorusi do międzynarodowych imprez, w tym igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu, jako neutralnych zawodników. Spotkało się to ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony Ukrainy i przede wszystkim wielu innych krajów europejskich.

MKOl stwierdził wtedy, że sportowcy nie powinni być karani za działania rządów.

Rosjanie dopuszczeni do igrzysk paraolimpijskich

Teraz Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski - jak przyznał prezydent IPC Andrew Parsons - autonomicznie zdecydował, że dopuści Rosjan do udziału w zawodach. Aktualnie mają oni całkowity zakaz udziału w jakichkolwiek zawodach paraolimpijskich.

W piątek wieczorem IPC podejmie decyzję, czy w Paryżu Rosjanie wystąpią w pełnych strojach reprezentacji narodowej, czy też będą rywalizować w strojach neutralnych. bez emblematów narodowych, flag i hymnu.

XVII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu odbędą się między 28 sierpnia a 8 września 2024. W programie znalazły się 22 dyscypliny sportowe, te same, które zostały rozegrane podczas zawodów w Tokio w 2021.

Nie przegap

PAP