,

Polacy reagują. Specjalny plan ws. udziału Rosjan w zawodach

30.03.2023 17:17

Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z PAP ujawnił, że polskie MSZ szykuje się na kontratak wobec ostatnich komunikatów MKOl-u ws. rosyjskich i białoruskich sportowców. Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych zdradził, że w przygotowaniu znajduje się projekt inicjatywy Rady Europy w temacie udziału zawodników z tamtych krajów w międzynarodowych zawodach. - Mam nadzieję, że podpisze się jak najwięcej parlamentarzystów z 47 krajów - wyjaśnił.

Thomas Bach i Władimir Putin
fot. AFP/EAST NEWS

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przywrócił we wtorek możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi. Decyzja w sprawie ich udziału w igrzyskach zapadnie później. Do sprawy odniósł się w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Polacy przygotowują projekt ws. rosyjskich sportowców

- Na Radzie Europy mamy różne możliwości wyrażania swojego stanowiska, a jedną z nich jest tzw. written declaration, którą parlamentarzyści różnych krajów mogą podpisać. Dla ważności tego stanowiska wystarczy 20 podpisów i ja przygotowuję taki projekt, który zamierzam zarejestrować i zgłosić na biurze Rady Europy i zabrać podpisy. I zakładam, że uzyska on szerokie poparcie międzynarodowe i parlamentarzystów z wielu grup politycznych i międzypartyjnych. Wierzę, że może to być bardzo ważny element dyskusji międzynarodowej o tym, jak należy dzisiaj traktować sportowców rosyjskich, że należy doprowadzić do bojkotu ich startu - powiedział Mularczyk.

loader

- Chciałbym, aby Rada Europy i parlamentarzyści 47 krajów, które się w niej skupiają, wyrazili jasny pogląd na temat tej kwestii. Myślę, że ta inicjatywa Polski na arenie międzynarodowej będzie stanowić ważny głos, dlatego w ciągu kilkunastu godzin ją podejmę. Będzie to zarówno wyrażenie sprzeciwu wobec tej decyzji MKOl, jak i wezwanie do realnego bojkotu najbliższych igrzysk olimpijskich, jeśli będzie tam przewidziany udział sportowców rosyjskich i białoruskich - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: "Wspieram Putina i jestem dumna". Szokująca opinia mistrzyni olimpijskiej

Jak podkreślił, parlamentarzyści są przedstawicielami społeczeństw krajów Rady Europy. - Jeśli podpisów pod tym stanowiskiem będzie dużo, będzie to silny mandat i bardzo ważny sygnał dla MKOl. Chcemy wywrzeć presję, do tego potrzebna jest duża grupa krajów, wtedy Rosja, także na arenie sportowej, będzie osamotniona - powiedział wiceminister. Według niego "ważne jest to, by doprowadzić do pewnego zjednoczenia i stworzenia jednego frontu wielu państw w tej sprawie".

Mularczyk zaznaczył, że w sprawie udziału rosyjskich sportowców w międzynarodowych zawodach sportowych, a szczególnie igrzyskach olimpijskich, jest pole do różnych działań - zarówno politycznych, dyplomatycznych lub też akcji samych sportowców. - To byłoby wielkim wyrzeczeniem, ale uważam, że warto, by społeczeństwa demokratycznych krajów, okazywały solidarność z Ukrainą - dodał.

RadioZET.pl/PAP - Wiktoria Nicałek

Logo radiozet Dzieje się