Obserwuj w Google News

Rosjanie cieszą się, jak ze zwycięstwa. Obrzydliwe słowa na temat Polski

2 min. czytania
25.05.2023 20:54
Zareaguj Reakcja

Decyzja Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) wywołała wśród Rosjan olbrzymią radość. Chodzi o zmianę tuż przed Igrzyskami Europejskimi, gdzie postanowiono odebrać imprezie rangę mistrzostw Europy, przez co turniej straci pozycję kwalifikacji olimpijskich. Rosjanie postanowili wykorzystać sytuację i wbić szpilkę Polsce.

Władimir Putin
fot. AP/EAST NEWS

Chociaż sportowcy z Rosji i Białorusi w większości rywalizacji zostali wykluczeni i federacje przedłużają sankcje, inaczej postąpiła Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE), która w marcu opowiedziała się za przywróceniem zawodników z tych krajów na arenę międzynarodową. Swój sprzeciw wyrazili Polacy, czy Niemcy, którzy woleli odwołać zmagania, niż gościć ich w swoich krajach.

Redakcja poleca

W kwestii udziału Rosjan i Białorusinów w Igrzyskach Europejskich również toczyły się burzliwe dyskusje, a władze FIE były jedną z tych organizacji, która starała się o dopuszczenie tych sportowców do walki o medale. Głównym powodem było to, że turniej z początku miał rangę mistrzostw Europy, a co za tym idzie, zawodnicy poza krążkami IE toczyli boje także o zapewnienie sobie kwalifikacji olimpijskiej. O ile działania zarządu spaliły na panewce, postanowili inaczej rozwiązać tę kwestię.

Obrzydliwe słowa Rosji na temat Polski

"Po burzliwej debacie Komitet Wykonawczy FIE zdecydował, przy zaledwie trzech głosach przeciwnych, by nie uznawać zawodów indywidualnych w Krakowie za ważne dla kwalifikacji olimpijskich" - napisał w komunikacie Giorgio Scarso, szef szermierczej organizacji.

Rosjanie nie ukrywają radości z tej decyzji. Dziennikarze "Ria Novosti" poszli o krok dalej, pisząc o upokorzeniu Polski.

"Polska została upokorzona z powodu stosunku do rosyjskich sportowców. Najwyższy czas (...) Sportowcy pojadą do Polski jako turyści. Część z nich nie będzie mogła odmówić pojechania głównie z powodów politycznych. To analogiczna sytuacja do zeszłorocznego Wimbledonu, gdzie nie wpuszczono Rosjan i Białorusinów, a teraz zmieniono zdanie. Działania Międzynarodowej Federacji Szermierczej będą mieć długofalowe konsekwencje" - czytamy.

Warto zaznaczyć, że w zmaganiach drużynowych utrzymano status ME, przez co rywalizacja nadal będzie zaliczać się do kwalifikacji do IO w Paryżu. Igrzyska Europejskie odbędą się w Krakowie w dniach 21 czerwca - 2 lipca.

RadioZET.pl