Kraj pogrążony w żałobie. Legendarny sportowiec zmarł po ciężkiej chorobie

06.02.2023 20:35

Hans-Guenther "Hansi" Schmidt nie żyje. Legendarny niemiecki szczypiornista i były kapitan reprezentacji zmarł po ciężkiej chorobie. Miał 80 lat.

Znicz
fot. Shutterstock

"Były kapitan reprezentacji narodowej zmarł w niedzielę wieczorem po ciężkiej chorobie otoczony rodziną w Gummersbach w wieku 80 lat" - napisał w poniedziałek dziennik "Bild".

Od połowy lat 60. Hans-Guenther "Hansi" Schmidt, który urodził się w Marienfeld w Rumunii, ale w młodości uciekł na Zachód, pomagał w rozwoju VfL Gummersbach z wiejskiego do czołowego klubu europejskiego i stał się jego ikoną. Wraz z tym zespołem zdobył siedem mistrzostw Niemiec i cztery raz zwyciężał w Pucharze Europy. W reprezentacji swojego kraju rozegrał 98 meczów, w których zdobył 484 gole.

Hansi Schmidt nie żyje

"Wraz z Hansim Schmidtem VfL Gummersbach traci jednego z najbardziej wpływowych i odnoszących sukcesy towarzyszy w historii klubu" - napisano z kolei w oficjalnym komunikacie klubu.

Według wielu Hansi Schmidt ukształtował niemiecką piłkę ręczną w latach 60. i 70. XX wieku. W Bundeslidze i Pucharze Europy zdobył dla Gummersbachu aż 1404 gole w zaledwie 226 występach.

"Myśli i współczucie Niemieckiej Federacji Piłki Ręcznej są z jego rodziną i przyjaciółmi" - napisała DHB, dodając, że Schmidt ukształtował twarz piłki ręcznej na całym świecie.

RadioZET.pl