Obserwuj w Google News

Gigantyczny sukces Polaka. Udało mu się. Został mistrzem świata

2 min. czytania
24.09.2023 18:36
Zareaguj Reakcja

Udało mu się! Marcin Zieliński został motorowodnym mistrzem świata w prestiżowej Formule 500. W tym sezonie stawał na podium w każdej eliminacji MŚ - w Jedovnicach (Czechy), Żninie i Boretto (Włochy) był drugi, a przed tygodniem wygrał zawody w Bad Saarow (Niemcy).

Marcin Zieliński mistrzem świata w Formule 500
fot. PZMWiNW / motorowodniacy.org

Marcin Zieliński został motorowodnym mistrzem świata w prestiżowej Formule 500. Zaplanowane na weekend ostatnie zawody cyklu w Cremonie zostały odwołane, co oznaczało, że złoty medal trafił do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Polaka.

Zieliński rywalizuje w sporcie motorowodnym od kilkunastu lat. Szczecinianin miał na koncie 17 medali MŚ i ME w różnych klasach, ale nigdy wcześniej nie był mistrzem świata.

Redakcja poleca

Marcin Zieliński mistrzem świata

W tym sezonie stawał na podium w każdej eliminacji MŚ - w Jedovnicach (Czechy), Żninie i Boretto (Włochy) był drugi, a przed tygodniem wygrał zawody w Bad Saarow (Niemcy).

Ostatnia eliminacja miał się odbyć na rzece Pad. Sędziowie jednak odwołali zawody, oceniając, że wzburzony akwen stanowi zbyt duże zagrożenie ze względu na pływające kłody i gałęzie. To oznaczało utrzymanie dotychczasowych wyników i tytuł dla Polaka, który zdobył łącznie 71 pkt. Srebrny medal zdobył Estończyk Erko Aabrams - 65 pkt, a brązowy Słowak Marian Jung - 59.

Klasa F500 to łodzie typu katamaran o wymiarach około 5 x 1,7 m. Kadłuby wykonane są z karbonu, kevlaru i epoxy. Wyposażone są w silniki dwusuwowe napędzane metanolem i olejem rycynowym, o pojemności 500 cm3 i mocy około 200 KM. Maksymalna prędkość to około 190 km/h.