Obserwuj w Google News

Robert Kubica znów wystartuje w wyścigu F1! Polak pojedzie w GP Włoch

2 min. czytania
08.09.2021 18:21
Zareaguj Reakcja

Robert Kubica po raz kolejny weźmie udział w wyścigu F1. Polak zastąpi Kimiego Raikonena w GP Włoch.

Robert Kubica wraca do F1! Polak pojedzie w GP Włoch
fot. James Moy/Press Association/East News

Robert Kubica pojedzie w GP Włoch, bo Fin Kimi Raikkonen, podobnie jak tydzień temu w Holandii, z powodu zakażenia koronawirusem będzie musiał nadal przebywać na kwarantannie. To będzie drugi wyścig Polaka w F1 w tym tygodniu. Kubica wystartował w GP Holandii, w którym zajął 15. miejsce.

GP Włoch odbędzie się w niedzielę na Autodromo Nazionale di Monza. To 14. runda mistrzostw świata. Po raz drugi w sezonie zostanie rozegrany sprint, nowa formuła walki o pole position. W nowej formule, która po raz pierwszy znalazła zastosowanie 17 lipca na Silverstone przed Grand Prix Wielkiej Brytanii, dotychczas rozgrywane w sobotę kwalifikacje zostały przeniesione na piątek. Tego dnia kierowcy walczą jedynie o pola startowe do sobotniego sprintu, którego wyniki zadecydują w miejscach na starcie do niedzielnego wyścigu. We Włoszech kwalifikacje w takiej formie odbędą się po raz drugi.

Sprint zostanie rozegrany na dystansie 100 km (18 okrążeń). Kierowcy będą się ścigać od startu do mety bez konieczności zjeżdżania do pit-stopu. Pole position wywalczy ten, który jako pierwszy minie linię mety sprintu.

Robert Kubica wystartuje w GP Włoch. Przed Polakiem sprint kwalifikacyjny

17 lipca po raz pierwszy sprint na torze Silverstone wygrał Holender Max Verstappen (Red Bull) i wywalczył pole position. Teraz drugi sprint kwalifikacyjny w historii Formuły 1 odbędzie się w najbliższy weekend przed Grand Prix Włoch. Format i regulamin pozostaną takie same jak podczas premiery w Silverstone.

Idea sprintu kwalifikacyjnego powstała w poprzednim sezonie, za zadanie miała uatrakcyjnić rywalizację F1. Łącznie w sezonie 2021 mają się odbyć trzy sprinty. Decyzja o tym, gdzie odbędzie się trzeci, jeszcze oficjalnie nie zapadła.

Robert Kubica w F1. Kiedy oglądać GP Włoch? 

Jedyny piątkowy trening przed GP Włoch rozpocznie się o godzinie 14.30, a kwalifikacje - 3,5 godziny później. Start sobotniego sprintu zaplanowano na godz. 16.30, natomiast niedzielnego wyścigu na 15.

RadioZET.pl/PAP