Obserwuj w Google News

Red Bull złamał przepisy Formuły 1. Co z karą?

2 min. czytania
11.10.2022 08:05
Zareaguj Reakcja

Zespół Red Bulla naruszył przepisy budżetowe w zeszłym sezonie Formuły 1 - poinformowała Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). Jednak wina została określona jako "drobna". Szczegółowy komunikat zostanie opublikowany w najbliższym czasie.

Sergio Perez i Max Verstappen w GP Japonii 2022
fot. Masanori Inagaki/Associated Press/East News

FIA ogłosiła werdykt po dochodzeniu w sprawie przekroczenia limitów budżetowych przez niektóre zespoły Formuły 1. Dotyczy to wydatków na rok 2021, w którym Max Verstappen zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata. Holender w minioną niedzielę podczas Grand Prix Japonii obronił trofeum.

Organ zarządzający mistrzostwami świata wyjaśnił, że w przypadku Red Bulla „uważa się, że naruszenia przepisów finansowych były proceduralne i drobne” w 2021 roku, ale wszelkie sankcje zostaną ogłoszone w późniejszym terminie. Przekroczenia limitu budżetowego o mniej niż 5 procent są uważane za drobne naruszenia. Aston Martin również został uznany za naruszającego przepisy.

F1: Red Bull przekroczył budżet. Komunikat FIA

"Administracja limitów kosztów FIA obecnie określa właściwy sposób działania, który należy przestrzegać zgodnie z przepisami finansowymi w odniesieniu do Aston Martin i Red Bull, a dalsze informacje zostaną przekazane zgodnie z regulaminem" – głosi oświadczenie.

Władze F1 wprowadziły w zeszłym roku limit budżetu w wysokości 145 milionów dolarów w celu stworzenia bardziej wyrównanych szans rywalizacji i zmniejszenia wydatków takich potęg jak Mercedes, Ferrari i Red Bull. Budżet został zmniejszony do 140 milionów dolarów w 2022 roku, a w przyszłym zostanie obniżony do 135 mln USD, z wyłączeniem wynagrodzeń kierowców i kosztów modernizacji silnika.

Szef zespołu Mercedesa Toto Wolff żądał od FIA podjęcia działań, jeśli Red Bull lub inne zespoły przekroczyły przepisy. Ferrari również wyrażało podobne stanowisko. Szef ekipy z Milton Keynes Christian Horner powiedział BBC Radio 4, że zespół był przekonany, że w 2021 roku wydatki były zgodne z limitem i był "zszokowany spekulacjami i oskarżeniami, które zostały poczynione przez inne ekipy".

RadioZET.pl/PAP