Red Bull z karą za przekroczenie budżetu. Co z odebraniem mistrzostwa świata?

28.10.2022 17:31

Red Bull Racing został ukarany za przekroczenie limitów budżetowych w sezonie 2021. Władze Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) nałożyły na zespół z Milton Keynes karę grzywną w wysokości 7 mln dolarów. Dodatkowo o 10 procent skrócono czas Czerwonym Bykom na przygotowanie bolidu w tunelu aerodynamicznym.

Sergio Perez i Max Verstappen
fot. Mark Thompson/Getty AFP/East News

Gdy okazało się, że Red Bull dopuścił się przekroczenia limitu budżetowego w sezonie 2021 pojawiły się głosy, że kara dla teamu powinna być najsurowsza. Zdaniem części kibiców FIA powinna ukarać ekipę Czerwonych Byków odebraniem wszystkich punktów w klasyfikacji. 10 października Międzynarodowa Federacja Samochodowa określiła wykroczenie Red Bulla jako "drobne", nie decydując się na wstecznie cofnięcie punktów, zdobytych w poprzednim sezonie. W związku z tym Max Verstappen zachował mistrzowski tytuł.

loader

W 2021 roku Red Bull przekroczył limit budżetowy o 1,6 procent (1,864 mln funtów).

Red Bull z karą grzywny za przekroczenie limitu budżetowego

Na początku października Max Verstappen obronił mistrzowski tytuł. Także sama stajnia z Milton Keynes zapewniła sobie mistrzostwo świata. W najbliższą niedzielę odbędzie się rywalizacja o Grand Prix Meksyku.

W zeszłym roku władze F1 wprowadziły zasadę limitu budżetowego w wysokości 145 milionów dolarów w celu stworzenia bardziej wyrównanych szans rywalizacji i zmniejszenia wydatków takich potęg jak Mercedes, Ferrari i Red Bull. Budżet został zmniejszony do 140 milionów dolarów w 2022 roku, a w przyszłym zostanie obniżony do 135 mln USD, z wyłączeniem wynagrodzeń kierowców i kosztów modernizacji silnika.

RadioZET.pl/PAP