Zamknij

Rosyjski kierowca wyrzucony z zespołu Formuły 1

Maciej Walasek
05.03.2022 12:01

Nikita Mazepin przestał być kierowcą Haas w Formule 1. To efekt wojny w Ukrainie i sankcji nakładanych na rosyjskich sportowców. Jednocześnie kontrakt z amerykańskim zespołem zerwał główny sponsor Rosjanina.

Nikita Mazepin
fot. nordphoto GmbH / Bratic via www.imago-images.de/Imago Sport and

Wojna w Ukrainie nasila się, giną kolejni cywile, a Rosjanie bombardują ukraińskie miasta. Poza sankcjami ekonomicznymi UE i USA, rosyjska inwazja dotyka również rodzimych zawodników, którzy zostają wykluczani z poszczególnych rozgrywek.

Ten sam los spotkał również Nikitę Mazepina. Kierowca Haasa zdążył wziąć udział w pierwszych przedsezonowych testach w Barcelonie, ale na tym się skończyło. Amerykańska stajnia postanowiła zerwać umowę z 23-latkiem oraz z jego sponsorem firmie Uralkali, która wcześniej zniknęła z szyldów ekipy.

Ukraina broni się przed atakami Rosji - wiadomości z ostatniej chwili na żywo

Nikita Mazepin stracił posadę w F1

"Haas 1 Team postanowił zakończyć z natychmiastowym efektem tytułowy sponsoring Uralkali oraz kontrakt kierowcy Nikity Mazepina. Wspólnie z pozostałą częścią społeczności Formuły 1 jesteśmy zszokowani i zasmuceni inwazją na Ukrainę. Życzymy szybkiego i pokojowego zakończenia kontraktu" - czytamy w oficjalnym komunikacie ekipy.

Nikita Mazepin trafił do Haasa w 2021 roku. W 21 wyścigach nie zdobył ani jednego punktu, a jego najlepszym wynikiem było zajęcie 14. miejsce w GP Azerbejdżanu.

Na tę chwilę nie wiadomo, kto zostanie następcą Rosjanina. Według mediów pierwszym w kolejce jest Pietro Fittipaldi, wnuk dwukrotnego mistrza świata F1 Emersona.

loader

RadioZET.pl