Zamknij

Max Verstappen mistrzem świata F1. Zdecydowało ostatnie okrążenie

12.12.2021 15:51

Max Verstappen z Red Bull Racing na ostatnim okrążeniu wyprzedził Lewis Hamiltona (Mercedes) i wygrał wyścig o GP Abu Zabi, sięgając tym samym po pierwszy w karierze tytuł mistrza świata Formuły 1. Pred zmaganiami z ZEA obaj kierowcy mieli taką samą liczbę punktów.

Max Verstappen mistrzem świata F1
fot. PAP/EPA

Lewis Hamilton tym samym będzie musiał poczekać na rekordowy ósmy tytuł. Zwycięstwo w tym sezonie pozwoliłoby mu wyprzedzić w tabeli wszech czasów siedmiokrotnego mistrza świata F1 Michaela Schumachera.

Max Verstappen prowadził w tym wyścigu tylko przez kilkaset metrów pierwszego okrążenia i przez ok. połowę ostatniego. 24-letni kierowca stracił pozycję lidera tuż po starcie. Chwilę później, jeszcze na pierwszym "kółku", zaatakował Hamiltona po wewnętrznej i minął go, pozostając na torze. Brytyjczyk wyjechał poza jego obręb, aby uniknąć kolizji z Holendrem, następnie "ściął" następny zakręt i wrócił ponownie na pozycji lidera. Sędziowie po krótkiej analizie uznali, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

GP Abu Zabi: Wygrana Verstappena

kilka okrążeń przed metą "w sukurs" Red Bullowi przyszedł Kanadyjczyk Nicholas Latifi (Williams), który uderzył w barierkę i zablokował część toru. Nie odniósł żadnych obrażeń, ale doprowadził do pojawienia się na torze samochodu bezpieczeństwa. To oznaczało, że Verstappen znalazł się tuż za plecami Hamiltona i miał do tego świeższy komplet opon.

Do ścigania kierowcy wrócili tylko na jedno okrążenie i Holender swoją szansę wykorzystał bezbłędnie, wyprzedzając Brytyjczyka po wewnętrznej. Był to manewr, który dał mu pierwszy tytuł mistrzowski w karierze.

RadioZET.pl/PAP, mm, sab