Obserwuj w Google News

Formuła 1 w żałobie. Nie żyje legenda Ferrari

2 min. czytania
03.11.2022 20:39
Zareaguj Reakcja

Mauro Forghieri nie żyje. Jedna z legend Formuły 1 i współtwórca sukcesów Ferrari był odpowiedzialny za bolidy, które przyniosły Włochom aż 11 tytułów mistrza świata i 54 wygrane wyścigi w F1. Forghieri zmarł w wieku 87 lat.

Mauro Forghieri
fot. imago sportfotodienst/Imago Sport and News/East News

Mauro Forghieri piastował w Ferrari funkcję dyrektora technicznego w latach 1962-1984. W tym okresie zbudowane pod jego okiem bolidy wywalczyły cztery tytuły klasyfikacji kierowców oraz siedem koron mistrzowskich konstruktorów, a także wygrały 54 wyścigi Formuły 1.

Do Ferrari Forghieri dołączył w roli praktykanta w 1960 roku jako absolwent Uniwersytetu Bolońskiego. Świeżo wówczas upieczony inżynier-mechanik zrobił dobre wrażenie na Enzo Ferrarim i już w 1961 roku przejął pracę nad kluczowym departamentem w zespole z rąk Carlo Chitiego. Reszta jest już historią - zwycięskimi bolidami Forghieriego ścigali się m.in. John Surtees, Niki Lauda czy Jody Scheckter.

Redakcja poleca

Mauro Forghieri nie żyje

Forghieri opuścił stanowisko dyrektora technicznego Ferrari w 1984 roku. Wtedy rozpoczął bowiem pracę nad nowym projektem - samochodem drogowym Ferrari 408 4RM. Po jego realizacji (1987 r.) odszedł z firmy na dobre i przeniósł się do Lamborghini. Inżynier pomógł marce zbudować silnik V12, z użyciem którego kierowcy zespołu Lamborghini ścigali się w latach 1989-1990. 

Jako że - z powodu braku budżetu - włoski gigant dość szybko wycofał się z F1, Forghieri postanowił założyć własną spółkę - Oral Engineering Group. Z produktów opracowanych i wyprodukowanych przez tę firmę korzystały później m.in. BMW, Bugatti czy Aprilia. Co ciekawe, Włoch do końca swoich dni zaangażowany był w prace swojej wciąż świetnie prosperującej marki.

W styczniu 2022 roku Mauro Forghieri otrzymał od miasta Modena - miejscowości, w której swoją siedzibę ma Ferrari - tytuł honorowego obywatela.

RadioZET.pl