,

GP Japonii: Organizatorzy przegrali z tajfunem. Zapadła decyzja w sprawie kwalifikacji

11.10.2019 09:34

Szalejący tajfun Hagibis spowodował, że sobotnie kwalifikacje do wyścigu o GP Japonii zostały odwołane. Organizatorzy postanowili przełożyć czasówkę na niedzielny poranek.

GP Japonii - co z kwalifikacjami
fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Tegoroczne GP Japonii przebiega pod znakiem tajfunu Hagibis, który wkrótce dotrze nad tor Suzuka. Początkowe prognozy zapowiadały, że żywioł znajdzie się nad obiektem w sobotę, ale według przewidywań synoptyków, huragan pojawi się już w piątek w nocy. Wobec tego przez Suzukę przejdą intensywne opady deszczu z towarzyszącym bardzo silnym wiatrem. W związku z tym Liberty Media wydało oświadczenie, w którym poinformowało o zamknięciu toru w sobotę.

- W rezultacie prognozowanego uderzenia tajfunu Hagibis w trakcie Grand Prix Japonii, Mobilityland i Japońska Federacja Samochodowa (JAF) podjęły decyzję o odwołaniu wszystkich sesji zaplanowanych na sobotę 12 października. FIA oraz Formuła 1 popierają decyzję, która leży w najlepszym interesie bezpieczeństwa kibiców, uczestników zawodów oraz wszystkich przebywających na torze Suzuka – podano w komunikacie.

GP Japonii: Kiedy odbędą się kwalifikacje? O której GODZINIE?

To oznacza, że trzeci trening został odwołany, a kwalifikacje rozpoczną się w niedzielę o godzinie 10:00 (3:00 czasu polskiego). Wyścig ma odbyć się zgodnie z planem.

Silny wiatr i opady deszczu - PROGNOZA POGODY

Gdyby kwalifikacje zostały odwołane, a prognozy wskazują, że pogoda w niedzielę może nadal być niesprzyjająca (ulewy i podmuchy wiatru), wówczas kolejność na starcie będzie ustalona na podstawie wyników drugiego treningu.

Supertajfun Hagibis z ogromną siłą zbliża się do Japonii. Porywy wiatru obecnie przekraczają prędkość 300 km/godz., a przewiduje się, że może to być najsilniejszy od 1958 roku tajfun nad japońskimi wyspami. Ostrzeżenia przed opadami deszczu, silnym wiatrem i wysokimi falami wydał już rząd Shinzo Abe. Premier zaapelował do mieszkańców zagrożonych terenów o ewakuowanie się w bardziej bezpieczne rejony oraz o gromadzenie żywności i wody.

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się