Oceń
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku
Grand Prix Bahrajnu: Historia
Grand Prix Bahrajnu zadebiutowało w kalendarzu Formuły 1 w 2004 roku. Budowa całego obiektu wyniosła aż 150 milionów dolarów. To była pierwsza runda F1 organizowana na Bliskim Wschodzie. Przed wyścigiem obawiano się, że w tamtym regionie może dojść do ataków terrorystycznych, jednak spekulacje okazały się zupełnie bezpodstawne. W sezonie organizatorzy rundy użyli nowej konfiguracji toru, a pętla wydłużyła się z 5,142 km do 6,299 km. Aczkolwiek po dwóch wyścigach powrócono do wcześniejszej wersji toru. Od 2014 roku Grand Prix Bahrajnu odbywa się w nocy przy sztucznym oświetleniu.
GP Bahrajnu 2019 na żywo – o której godzinie wyścig? Program na cały weekend wyścigowy. GP Bahrajnu to druga runda sezonu 2019 F1. Wyścig zapowiada się emocjonująco. To tutaj w 2008 roku swoje pierwsze pole position wywalczył Robert Kubica. Niestety, ale krakowianin nie ma, co liczyć na dobry wynik w wyścigu o Grand Prix Bahrajnu, ponieważ forma Williamsa wciąż jest daleka do ideału. Mimo to mamy nadzieje, że brytyjski zespół spróbuje uzyskać lepszy wynik niż w Australii.
Tor Sakhir zdecydowanie różni się od obiektu w Australii. W Melbourne kierowcy Formuły 1 rywalizowali na półulicznym torze. Teraz będą zmagać się na obiekcie po środku pustyni. Dobrą wiadomością dla kibiców jest to, że w tym wyścigu zawodnicy będą mieli wiele okazji do wyprzedzania. Zagorzałym fanom z pewnością zapadł w pamięci spektakularny pojedynek Lewisa Hamiltona z Nico Rosbergiem w 2014 roku, gdy kierowcy Mercedesa walczyli koło w koło. Jednocześnie poza walką na torze będziemy mogli obserwować walkę w boksach.
Grand Prix Bahrajnu: Mieszanki opon na weekend
GP Bahrajnu będzie wyzwaniem strategicznym, w którym kierowcy pojadą najprawdopodobniej na dwa pit-stopy, a nie jeden, jak to miało miejsce w Australii. Pirelli zabierze do Bahrajnu trzy komplety opon: twardych, miękkich i supermiękkich. Warto zaznaczyć, że ogumienie na torze Sakhir ulega większej degradacji z powodu dużej szorstkości asfaltu.
Robert Kubica i pozostali kierowcy Formuły 1 będą musieli zmierzyć się z różnymi warunkami atmosferycznymi podczas GP Bahrajnu. Pierwsza i trzecia sesja treningowa odbywa się za dnia. Dopiero drugi trening ma miejsce w czasie, w którym będą odbywały się kwalifikacje i wyścig. W związku z tym teoretycznie zawodnicy będą mieli raptem 1,5 godziny na odpowiednie przygotowanie bolidów.
Grand Prix Bahrajnu: Mercedes faworytem
Głównym faworytem do zwycięstwa w Bahrajnie jest Mercedes. Srebrne Strzały pokazały moc podczas inauguracji w Australii, gdzie dwa pierwsze miejsca zdobyli Valtteri Bottas i Lewis Hamilton. Pytanie, czy w kwalifikacjach do GP Bahrajnu między Brytyjczykiem a Finem znów dojdzie do ekscytującej walki o pole position.
Grand Prix Bahrajnu: Podstawowe informacje
- Długość toru: 5,412 km
- Liczba okrążeń w wyścigu: 57
- Liczba zakrętów: 15
- Dystans wyścigu:308,651 km
- Rekord toru: Pedro de la Rosa w 2005 roku – 1:31.447
- Ostatni zwycięzca: Sebastian Vettel
- Najwięcej zwycięstw: Sebastian Vettel (4)
Grand Prix Bahrajnu: Pogoda
Grand Prix Bahrajnu powita kierowców delikatnym zachmurzeniem i 25 stopniami Celsjusza podczas piątkowych treningów. W sobotę w trakcie trzeciej sesji i kwalifikacji ma być niemal identyczna aura, lecz o jeden stopień więcej. Z kolei w dniu wyścigu ma być zachmurzenie, a temperatura ma sięgać 31 stopni Celsjusza.
F1: GP Bahrajnu: O której kwalifikacje i wyścig? Rozkład weekendu
Piątek, 29 marca
- 1. sesja treningowa - 12.00
- 2. sesja treningowa - 16.00
Sobota, 30 marca
- 3. sesja treningowa - 13.00
- Kwalifikacje - 16.00
Niedziela, 31 marca
- Wyścig - 17.00
RadioZET.pl/MW
Oceń artykuł