,

Kierowcy Formuły 1: Daniil Kvyat

Maciej Walasek
02.03.2019 12:00

Daniil Kvyat to rosyjski kierowca wyścigowy jeżdżący w Formule 1. Jeździł dla Toro Rosso i Red Bulla. Poznaj historię kariery Kvyata w drodze do F1, jego największe sukcesy i podstawowe informacje.

Daniil Kvyat kierowca Formuły 1
fot. Scuderia Toro Rosso/Facebook

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Daniil Kvyat: Początek kariery

Daniil Kvyat rozpoczął karierę w wieku 13 lat w 2007 roku. Głównie startował we Włoszech w zawodach kartingowych, ale odnotował również kilka występów na arenie międzynarodowej. Jego największymi sukcesami są: zajęcie trzeciego miejsca w Mistrzostwach Europy w kategorii KF3 w sezonie 2009 oraz wicemistrzostwo w Międzynarodowych Mistrzostwach WSK.

Daniil Kvyat: Bolidy jednomiejscowe

Po dwóch latach spędzonych w gokartach, Kvyat zadebiutował w bolidzie jednomiejscowym w zmaganiach europejskiej Formuły BMW. Jednocześnie kilka razy wystąpił w azjatyckiej części tego cyklu oraz w Formule Renault 2.0. W kolejnym roku rozpoczął starty w południowoeuropejskiej i europejskiej Formule Renault 2.0. W tej pierwszej został wicemistrzem, a w tej drugiej zajął trzecią pozycję.

Rosyjski kierowca postanowił pozostać w sezonie 2012 w Formule Renault 2.0, gdzie ścigał się w europejskiej i alpejskiej części tych mistrzostw. W tej pierwszej zajął drugą lokatę, ale w FR 2.0 ALPS zdobył czempionat. Na 2013 rok przeniósł się do GP3, w której udało mu się uzyskać mistrzowski tytuł. Tego samego roku, Kvyat miał też okazję, żeby sprawdzić się w Mistrzostwach Europy Formuły 3, ale zaliczył jedynie gościnne występy. W lipcu po raz pierwszy zasiadł za kierownicą bolidu Formuły 1 na Silverstone. Później Toro Rosso potwierdziło go jako swojego nowego zawodnika na sezon 2014.

Daniil Kvyat: Debiut w Formule 1

Daniil Kvyat zaprezentował się z bardzo dobrej strony w swoim debiutanckim sezonie w F1, zwłaszcza w kwalifikacjach, gdzie był wyraźnie szybszy od zespołowego kolegi, Jeana-Erica Vergne’a. Jednak w wyścigach wypadł zdecydowanie gorzej. Mimo to awansował do seniorskiej ekipy Red Bulla na kolejny rok, zastępując Sebastiana Vettela, który przeszedł do Ferrari.

Rosyjski kierowca nie mógł z początku pokazać swoich pełnych możliwości, głównie ze względu na liczne awarie silnika w samochodzie. Kiedy w Chinach i w Bahrajnie zajął odległe lokaty, w padoku F1 pojawiły się plotki, że w jego miejsce pojawi się Max Verstappen. Jednak w trakcie GP Monako zajął czwarte miejsce i przełamał fatalną passę. Dodatkowo na Węgrzech ukończył zmagania na drugim miejscu, a w kolejnych rundach meldował się w ścisłej czołówce. To pozwoliło mu zająć siódmą pozycję, tuż przed team partnerem, Danielem Ricciardo.

Daniil Kvyat: Degradacja do Toro Rosso i załamanie formy

Sezon 2016 nie rozpoczął się dobrze dla Kvyata. Na początku mocno zawodził, ale w Grand Prix Chin nastąpiło chwilowe przełamanie, gdzie zajął trzecie miejsce. Jednak w Rosji na torze w Soczi doprowadził do kolizji ze swoim kolegą z ekipy i w dodatku staranował Sebastiana Vettela. To przelało czarę goryczy i szefostwo postanowiło zdegradować go do Toro Rosso. Wówczas kryzys Rosjanina pogłębił się. Kvyat zdołał zdobyć jedynie cztery punkty, notorycznie przegrywając ze swoim zespołowym partnerem, Carlosem Sainzem Juniorem. Pomimo tego włoska stajnia dała mu kolejną szansę na 2017 rok.

O ile pierwsze wyścigi wyglądały optymistycznie, tak potem znów Kvyat popełniał wiele błędów i odstawał od Sainza. Kulminacyjny moment nastąpił w GP Singapuru, kiedy rosyjski zawodnik rozbił auto na barierze. Toro Rosso zwolniło go, ale przywróciło na rundę w USA z powodu kłopotliwej sytuacji z kierowcami. Po tym wyścigu wypadł z Formuły 1 oraz z juniorskiego programu Red Bulla.

W 2018 roku Kvyat otrzymał posadę kierowcy rozwojowego w Ferrari, gdzie jeździł w symulatorze. Jednocześnie zaliczył kilka jazd w roli testera opon Pirelli. Po rekomendacji ekipy z Maranello, Toro Rosso postanowiło dać mu kolejną szansę, zatrudniając go na sezon 2019.

Daniil Kvyat: Podstawowe informacje

Narodowość: Rosja

Data urodzenia: 26 kwietnia 1994

Wzrost: 180 cm

Waga: 61 kg

Numer startowy: 26

Debiut w F1: GP Australii 2015

Pierwsze pole position: -

Pierwsze zwycięstwo: -

RadioZET.pl/MW