FIA zamyka usta kierowcom F1. Inne dyscypliny mogą pójść ich śladem

20.12.2022 17:51

Władze Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) zabronili także samym kierowcom Formuły 1 wydawania oświadczeń politycznych i społecznych podczas weekendów Grand Prix. Swoją decyzję argumentowano zasadę neutralności.

Lewis Hamilton
fot. Kamran Jebreili/Associated Press/East News

Aby było to jednak w pewnych uzasadnionych przypadkach możliwe, będą oni potrzebować uprzedniej pisemnej zgody organu zarządzającego wyścigami, czyli FIA lub promotora Liberty Media.

Nowe regulacje dotyczące tego zagadnienia znajdą się w Międzynarodowym Kodeksie Sportowym, który zostanie zaktualizowany na początku 2023 roku. Obecna wersja kodeksu, która będzie obowiązywała kierowców wszystkich serii wyścigowych występujących pod szyldem FIA, została już opublikowana na stronie internetowej organu zarządzającego z zaznaczonymi zmianami.

FIA dodała nową klauzulę dotyczącą "ogólnego wygłaszania i prezentowania oświadczeń lub komentarzy politycznych, religijnych i osobistych, w szczególności z naruszeniem ogólnej zasady neutralności promowanej przez FIA na mocy jej statutu".

FIA wprowadza zakaz dla kierowców F1

Kierowcy, którzy w sezonie 2023 zdecydują się składać takie oświadczenia, będą łamać przepisy, chyba że FIA udzieli im wcześniejszej pisemnej zgody. Problem pojawił się, gdy Lewis Hamilton razem z Sebastianem Vettelem wielokrotnie wygłosili oświadczenia polityczne na wyścigach w ostatnich sezonach.

loader

Brytyjski zawodnik Mercedesa, który był działaczem na rzecz praw człowieka, założył czarną koszulkę podczas Grand Prix Toskanii 2020 z napisem "Aresztuj gliniarzy, którzy zabili Breonnę Taylor". Na koszulce widniało również zdjęcie czarnoskórej ratowniczki medycznej, która została zastrzelona w swoim mieszkaniu w Louisville w stanie Kentucky przez funkcjonariuszy policji.

Później siedmiokrotny mistrz świata wezwał też do przeprowadzenia zmian w Arabii Saudyjskiej. Mówił o masowych egzekucjach i ściganiu na Bliskim Wschodzie osób LGBT+. Miał wtedy na głowie kask w tęczowych barwach.

Od nowego roku już takiego nie będzie wolno używać. FIA wprowadza także ograniczenia dotyczące strojów zawodników. Zakazane będzie prezentowanie na nich haseł nie związanych ze sportem.

Vettel także wiele razy zwracał uwagę na trudną sytuację osób LGBT+. W tym roku podczas Grand Prix Kanady opowiedział się za walką ze zmianami klimatycznymi, nosił koszulkę z napisem "Stop Mining Tar Sands" i "Canada's Climate Crime".

W 2021 roku podczas GP Węgier miał na sobie koszulkę z napisem "ta sama miłość", aby zaprotestować przeciwko przepisom ograniczającym prawa LGBT+.

Poproszony o podanie powodu zmian w kodeksie sportowym, rzecznik FIA powiedział: "jego aktualizacja jest zgodna z polityczną neutralnością sportu zapisaną w kodeksie etycznym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego".

RadioZET.pl/PAP