,

Kompromitacja sędziów ws. Fernando Alonso. Kuriozum po GP Arabii Saudyjskiej

20.03.2023 09:14

Fernando Alonso ostatecznie został przywrócony na trzecie miejsce w niedzielnym wyścigu w GP Arabii Saudyjskiej. Z początku sędziowie pozbawili kierowcę Aston Martina podium za złamanie przepisów.

Fernando Alonso
fot. GIUSEPPE CACACE/AFP/East News

Fernando Alonso podczas GP Arabii Saudyjskiej przeciął linię mety jako trzeci zawodnik, tracąc do najlepszego Sergio Pereza ponad 20 sekund. Po zakończeniu wyścigu Hiszpan świętował zajęcie miejsca na podium, które było jego setnym "pudłem" w karierze, ale kilkanaście minut później został go pozbawiony.

loader

Sędziowie uznali, że zespół Hiszpana złamał przepisy. Chodzi o zachowanie co najmniej jednego mechanika Astona Martina, który dotknął bolidu w czasie, gdy 41-latek odbywał pięciosekundową karę w alei serwisowej. W konsekwencji do końcowego wyniku dwukrotnemu mistrzowi świata doliczono dziesięć sekund do uzyskanego wyniku końcowego, przez co Alonso spadł na czwartą pozycję, a podium przypadło George'owi Russellowi.

Kuriozum po GP Arabii Saudyjskiej. Zamieszanie z Fernando Alonso wyjaśnione

Przedstawiciele Astona Martina zwrócili jednak sędziom uwagę, że takie incydenty w alei serwisowej zdarzały się już wielokrotnie w innych teamach, ale nigdy żadnego z nich nie ukarano. Argumentacja została ostatecznie przyjęta, a Alonso powrócił na trzecią lokatę.

"Trzecie miejsce Fernando Alonso w Dżuddzie zostało przywrócone" - poinformowano na oficjalnym koncie Formuły 1 na Twitterze.

"Sędziowie ostatecznie przyznali, że dotknięcie samochodu lewarkiem jest dopuszczalne, bo nie ma porozumienia między FIA i zespołami, iż takie dotknięcie stanowi „pracę przy samochodzie” - tłumaczył dziennikarz Viaplay Mikołaj Sokół.

"Cyrk" - dodał Maciej Jermakow informując o cofnięciu kary dla Fernando Alonso.

Kolejny wyścig, o Grand Prix Australii, zaplanowano na 2 kwietnia.

Wyniki:

1. Sergio Perez (Meksyk/Red Bull) 1:21.14,894

2. Max Verstappen (Holandia/Red Bull)* strata 5,355 s

3. Fernando Alonso (Hiszpania/Aston Martin) 20,728

4. George Russell (W. Brytania/Mercedes) 25,866

5. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes) 31,065

6. Carlos Sainz jr (Hiszpania/Ferrari) 35,876

7. Charles Leclerc (Monako/Ferrari) 43,162

8. Esteban Ocon (Francja/Alpine) 52,832

9. Pierre Gasly (Francja/Alpine) 54,747

10. Kevin Magnussen (Dania/Haas) 1.04,826

* - dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się