,

Kraj odwołał zawody. Wszystko przez Rosjan i Białorusinów

30.03.2023 19:58

Duńska Federacja Szermiercza odwołała turniej Trekanten International. Przyczyną odwołania Międzynarodowych zawodów w Kopenhadze był udziału rosyjskich i białoruskich sportowców. "Doszliśmy do wniosku, że niestety nie jesteśmy w stanie tego przeprowadzić" - tłumaczono.

Władimir Putin
fot. AP Pool/Associated Press/East News

Sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z większości elitarnych międzynarodowych zawodów sportowych, licząc od marca zeszłego roku w następstwie inwazji Rosji, której pomaga Białoruś, na Ukrainę, którą władze na Kremlu nazywają „specjalną operacją wojskową”.

Jednak szermierze z Rosji i Białorusi zostali z powrotem dopuszczeni do udziału w imprezach organizowanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). Głosowanie w tej sprawie odbyło się 10 marca podczas nadzwyczajnego kongresu. Oznacza to, że od 1 kwietnia, kiedy oficjalnie rozpoczną się kwalifikacje olimpijskie, szermierze z Rosji i Białorusi będą mogli wrócić do międzynarodowej rywalizacji.

loader

- Doszliśmy do wniosku, że niestety nie jesteśmy w stanie tego przeprowadzić – powiedział agencji Ritzau prezes zarządu Duńskiej Federacji Szermierczej Jan Sylvest Jensen, dodając, że decyzja została podjęta na spotkaniu we środę.

Dania odwołała zawody. Wszystko przez udział Rosjan i Białorusinów

- Nie możemy tego zrobić, kiedy zasady są takie, jakie są teraz. Rosjanie i Białorusini mogą być częścią tych zawodów. Nie możemy w tym brać udziału - wyjaśnił powód rezygnacji.

Na kongresie FIE ponad 60 procent federacji krajowych głosowało za dopuszczeniem do rywalizacji rosyjskich i białoruskich szermierzy.

- Prawdopodobnie nie jest tajemnicą, że głosowaliśmy przeciwko dopuszczeniu ich do startu – dodał Jensen.

- Mamy problem. Nasi reprezentanci nie chcą w tym uczestniczyć. Ostatnio ponad 300 szermierzy złożyło petycję do MKOl, mówiąc, że nie zgadzają się na powrót sportowców z tych krajów - kontynuował.

Zawody Trekanten International miały się odbyć w Kopenhadze w dniach 7-8 października. Jest to coroczna impreza niezaliczana do punktacji Pucharu Świata.

Po dopuszczeniu do startów Rosjan i Białorusinów Niemiecki Związek Szermierczy (DFeB) zrezygnował z organizacji zawodów Puchar Świata we florecie w Tauberbischofsheim (5-7 maja).

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się