Silne stanowisko przeciwko Rosji. "Nie mają innego wyjścia"

17.02.2023 18:44

Wkrótce zostanie opublikowane stanowisko, po negocjacjach z wieloma stronami, dotyczące wykluczenia sportowców Rosji i Białorusi z igrzysk w Paryżu. Ono jest łagodne w treści, ale jednoznaczne, co nas zadowala i my się po tym podpisujemy - powiedział PAP minister sportu Kamil Bortniczuk.

Władimir Putin
fot. AP/Associated Press/East News

Kamil Bortniczuk podkreślił, że od agresji Rosji na Ukrainę polska strona jest w stałym kontakcie z grupą ministrów sportu krajów, które podzielają to stanowisko.

loader

- Teraz piłka jest po stronie MKOl. Im dłużej będzie zwlekał z odpowiedzią, tym trudniej będzie przeprowadzić skuteczne kwalifikacje dla zawodników z Rosji i Białorusi, aby mogli oni wystąpić w igrzyskach. MKOl musi odpowiednio wcześniej podjąć decyzje kierunkowe - uzasadnił szef resortu sportu.

Kraje przeciwne Rosji i Białorusi czekają na ruch MKOl-u

Bortniczuk zaznaczył, że przy tak silnym sprzeciwie, tak znaczących państw, jak większość krajów Unii Europejskich, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii, MKOl nie ma innego wyjścia jak tylko wziąć pod uwagę ten głos.

- Innym wyjściem jest przedstawienie akceptowalnych dla wszystkich zasad wybierania neutralnych sportowców z Rosji i Białorusi, których występ nie będzie rodził żadnych wątpliwości co do zależności od reżimów Putina i Łukaszenki. Liczymy, że MKOl wycofa się ze swoich propozycji lub przyjmie naszą - kompromisową - tłumaczył minister.

Minister zapytany o zdanie polskich sportowców na temat ewentualnego bojkotu odparł, że w tym tygodniu na spotkaniu z prezesami związków sportowych jednomyślnie ustalono, że "należy zrobić wszystko, co możliwe, aby nie dopuścić Rosjan i Białorusinów do startu w Paryżu".

RadioZET.pl/PAP