Znaleziono zwłoki Marty. Zaginęła 42 lata temu

07.02.2023 13:12

Grupa alpinistów podczas wysokogórskiej wspinaczki w Andach odnalazła w zachodniej części Argentyny ciało Marty Altamirano. Alpinistka zaginęła przed prawie 42 laty. Rodzina potwierdziła, że zwłoki 20-letniej kobiety zachowały się w dobrej formie z powodu zamarznięcia.

alpiniści
fot. Value Stock Images/EAST NEWS

Marta Altamirano zaginęła w Andach w 1981 roku. Od tamtego czasu trwały poszukiwania ciała alpinistki, które zostało odnalezione po ponad czterech dekadach. Informację potwierdziła siostra Corina w rozmowie z dziennikiem “La Gazeta de Tucuman”. Według gazety zwłoki Marty Altamirano odnaleziono na jednym z andyjskich lodowców w rejonie szczytu górskiego Mercedario. Po raz pierwszy szczyt został zdobyty w 1934 roku przez polską wyprawę andyjską.

Ciało i ubranie zaginionej, jak wyjaśniła jej siostra, zachowały się w niemal niezmienionej formie od ponad czterech dekad.

Znaleziono ciało zaginionej alpinistki. Poszukiwania trwały ponad 40 lat

- Jesteśmy szczęśliwi, wiedząc, że wreszcie znalezione zostało ciało naszej siostry poszukiwanej przez tak długi okres - powiedziała Corina, dodając, że wydostanie zwłok zaginionej i przetransportowanie ich do miasta San Juan trwało przez kilkanaście dni.

Zmarła legendarna polska himalaistka. Zdobyła Mount Everest i Koronę Ziemi

Siostra zaginionej Marty Altamirano była świadkiem jej upadku podczas wspinaczki w Andach w marcu 1981 roku. Ślad po ofierze wypadku zaginął po przysypaniu jej śniegiem, a następnie po zawaleniu się części przełęczy, na której doszło do tragicznego zdarzenia.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Zatyka