,

Wystartowała bez hidżabu i zaginęła. Iranka mogła trafić do więzienia

18.10.2022 17:42

Elnaz Rekabi, która podczas mistrzostw Azji we wspinaczce sportowej wystąpiła bez hidżabu, mogła trafić do więzienia w Iranie - informuje portal IranWire. To wciąż nieoficjalne wiadomości, gdyż od wyjazdu z Seulu nikt nie miał kontaktu z zawodniczką.

Elnaza Rekabi
fot. RHEA KANG/AFP/East News

Elnaz Rekabi w mistrzostwa Azji we wspinaczce sportowej otarła się o medal, zajmując ostatecznie 4. miejsce. Niestety jej przyjaciele, którzy skontaktowali się z perskim oddziałem BBC, od niedzieli nie mieli z nią kontaktu. Stacja przekazała później, powołując się na anonimowe źródło, że irańscy urzędnicy odebrali zawodniczce telefon i paszport. Cała delegacja miała wrócić z Seulu we wtorek.

Po zaginięciu Rekabi ruszyły spekulacje na temat jej losów. Portal "IranWire" poinformował, że po powrocie do ojczyzny sportsmenka została przewieziona do więzienia Evin w Teheranie.

Protesty w Iranie po śmierci Amini

Decyzja Rekabi o zdjęciu hidżabu może mieć związek z protestami, jakie mają miejsce w Iranie po śmierci Mahsy Amini w areszcie. 22-letnia kobieta została zatrzymana przez policję religijną, ponieważ jej chusta lekko zsunęła się z głowy. Irańska policja tłumi zamieszki, używając ostrej amunicji. Szacuje się, że podczas demonstracji zginęło około 200 osób.

Od rewolucji islamskiej w 1979 roku hidżab dla kobiet w Iranie jest obowiązkowym nakryciem głowy. Reprezentantki tego kraju startujące za granicą również muszą nosić hidżab.

RadioZET.pl/PAP, mg, krys