Zamknij

Wejście na K2: Nagranie ze zdobycia szczytu obiegło świat

24.01.2021 11:50

Nirmal Purja opublikował w mediach społecznościowych nagranie z historycznego momentu wejścia na K2 (8611 m n.p.m.). W ubiegłym tygodniu grupa nepalskich himalaistów jako pierwsza w historii zdobyła szczyt zimą.

wejście na K2
fot. kadr z wideo
  • Nirmal Purja opublikował w sieci nagranie z historycznego wejścia na K2;
  • Purja dokonał tego bez użycia dodatkowego tlenu;
  • Nirmal Purja oraz Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa jako pierwsi ludzie stanęli zimą na drugim najwyższym szczycie Ziemi.

Nirmal Purja razem z grupą nepalskich himalaistów w ubiegłym tygodniu dokonał historycznego wyczynu i po raz pierwszy zdobył zimą szczyt K2. Nepalczycy mieli stanąć na szczycie około godziny 9:00 czasu polskiego (13:00 czasu nepalskiego), jednak atak szczytowy przebiegł nieco wolniej. O 14:39 agencja Seven Summit Treks poinformowała, że wspinacze zatrzymali się na 10 metrów od celu, by uformować grupę i wspólnie stanąć na szczycie K2.

Chhang Dawa Sharpa wstawił nagranie, na którym Sona Sherpa razem z innymi, czeka na resztę wspinaczy, aby razem wejść na szczyt. Na filmiku pokazał widok, znajdując się zaledwie kilka metrów od szczytu.

K2: Nagranie z historycznego wejścia na szczyt obiegło świat [WIDEO]

- Sona i kilku innych Sherpów czekali kilkanaście minut, żeby uformować grupę 10 wspinaczy i wejść na szczyt. To najlepszy przykład pracy zespołowej i współpracy. Cieszcie się widokiem – podał w opisie.

Z kolei Nirmal Purja opublikował na Twitterze film, na którym himalaiści zdobywają K2. Na ostatnich metrach grupa zaśpiewała hymn Nepalu.

- Brat z bratem, ramię w ramię, szliśmy razem na szczyt, śpiewając nepalski hymn narodowy. Wszyscy zatrzymaliśmy się około 10 metrów przed dotarciem na szczyt, aby zebrać się razem i zrobić ostatnie kroki razem jako zespół, aby zaznaczyć ten historyczny wyczyn – napisał.

K2 zimą zdobyte bez dodatkowego tlenu. To oświadczenie zamyka sprawę

- Jestem bardzo dumny ze wszystkich członków zespołu, którzy zdobyli to dla Nepalu i ludzkości. Nasza jedność udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dzielić się tą chwilą ze społecznościami na całym świecie. Globalne ocieplenie i zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat. Ludzie muszą się zjednoczyć, aby stawić czoła największemu kryzysowi epoki. Jeśli się zjednoczymy, wszystko stanie się możliwe! - dodał.

RadioZET.pl