Obserwuj w Google News

Ukraińcy przygotowali "listę hańby". Wymienili sportowców popierających Putina

2 min. czytania
23.06.2022 11:31
Zareaguj Reakcja

Ukraińskie media przygotowały listę hańby, na której znaleźli się rosyjscy sportowcy popierający działania Władimira Putina. W spisie wymieniono kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek, w tym m.in. złotą medalistkę z Tokio Kamilę Walijewą, Aleksandra Karelina - trzykrotnego mistrza olimpijskiego w zapasach, a także Władysława Urazowa, mistrza olimpijskiego w gimnastyce.

Ukraińcy przygotowali "listę hańby". Wymienili sportowców popierających Putina
fot. NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Rosyjscy sportowcy, którzy zostali umieszczeni na liście hańby, publicznie wsparli Władimira Putina, wypowiadając się w mediach, na portalach społecznościowych czy nosząc symbol „Z”. Ukraińscy dziennikarze umieścili na liście zawodników i zawodniczki dzieląc ich na trzy grupy.

Do jednej zakwalifikowano tych, którzy nie wypowiadają się nt. wojny z obawy przed represjami. W drugiej znaleźli się sportowcy wzywający do tego, by nie łączyć sportu z polityką. Do trzeciej grupy należą zawodnicy i zawodniczki wspierający Putina.

Walijewa i Karpow na liście hańby

Na liście hańby podano nazwiska zawodników i zawodniczek, opis przewinienia, a także dowód poparcia Putina w postaci screena lub linka do nagrania. Przykład to np. Piotr Jan, zawodnik MMA. „Wizytówka” zawodnika na ua.tribuna.com wygląda tak: „Kim jest? Zawodnik MMA, były mistrz wagi lekkiej UFC. Co zrobił: publicznie poparł atak na Ukrainę. Dowód: zdjęcie”

Redakcja poleca

Na liście hańby znalazł się m.in. Aleksander Karelin, trzykrotny mistrz olimpijski w zapasach, Władysław Urazow, mistrz olimpijski w gimnastyce, Irina Awwakumowa, medalistka olimpijska w skokach na trampolinie, Roman Kostomarow, mistrz olimpijski w łyżwiarstwie figurowym, Wiaczesław Fetisow, dwukrotny mistrz olimpijski w hokeju na lodzie, deputowany do Dumy Państwowej, Anatolij Karpow, były mistrz świata w szachach, obecnie członek Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, Kamila Valieva, mistrzyni olimpijska w łyżwiarstwie figurowym.

RadioZET.pl/WP Sportowe Fakty