,

Tour de Pologne 2018: Kolarze wystartują z Krakowa

Maciej Walasek
04.08.2018 10:49

W sobotę w Krakowie rozpocznie się 75. Tour de Pologne. Na starcie staną gwiazdy światowego kolarstwa, na czele z Michałem Kwiatkowskim, Włochem Fabio Aru i Brytyjczykiem Simonem Yatesem.

Michał Kwiatkowski, Czesław Lang i Dylan Teus
fot. PAP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Z numerem 1 pojedzie ubiegłoroczny zwycięzca Belg Dylan Teuns.

Pierwszy etap ze startem i metą w Krakowie (134 km) będzie polem do popisu dla sprinterów. A tych w stawce jest wielu, m.in. Holender Danny van Poppel, Włosi Sacha Modolo i Giacomo Nizzolo czy Francuz Nacer Bouhanni.

Kwiatkowski nie jest klasycznym sprinterem, ale potrafi finiszować. Czy włączy się do tej rozgrywki?

- To zależy jakim kosztem. Nie można poświęcić wszystkich sił, żeby zabrać sekundę bonifikaty. Jeśli ta sekunda będzie leżała na drodze, to ją podniosę – powiedział na piątkowej konferencji prasowej.

Zobacz także

Mistrz świata z Ponferrady (2014) przyznał jednak, że w Tour de Pologne liczy się każda, nawet najmniejsza przewaga. W 2012 roku przegrał wyścig z Włochem Moreno Moserem zaledwie o pięć sekund.

Zwycięzca etapu otrzyma dziesięć sekund bonifikaty, drugi kolarz – sześć, a trzeci – cztery. Jedyną lotną premię, na której trzech najlepszych zdobędzie trzy, dwie i jedną sekundę bonifikaty, wyznaczono w Krakowie (114 km). Wcześniej kolarze powalczą na górskich premiach w Bachowicach (75 km) i w Kaszowie (100 km).

Do mety w alei Focha zawodnicy powinni dojechać ok. godz. 19.10.

W wyścigu wystartuje 18 ekip World Tour oraz cztery zaproszone, a wśród nich reprezentacja Polski i grupa CCC Sprandi Polkowice. W sumie 154 zawodników, w tym 16 Polaków.

W następnych dniach kolarze będą finiszować w Katowicach, Zabrzu, Szczyrku, Bielsku-Białej i dwukrotnie w Bukowinie Tatrzańskiej.

RadioZET.pl/PAP/MW

Logo radiozet Dzieje się