Start marzenie Natalii Maliszewskiej. Polka na podium inauguracji PŚ

30.10.2022 21:48

Natalia Maliszewska zaliczyła fantastyczny start nowego sezonu Pucharu Świata w short tracku. W czasie inauguracji w Montrealu Polka wywalczyła drugie miejsce, a Nikola Mazur była szósta na 500 m. Polska sztafeta kobiet, wygrywając finał B, uplasowała się na piątej pozycji.

Natalia Maliszewska
fot. ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Natalia Maliszewska w finale 500 m startowała z drugiego toru. Zawodniczka Juvenii Białystok w rywalizacji o najlepszą czwórkę imprezy na tym dystansie przegrała jedynie z mistrzynią olimpijską w sztafecie z igrzysk w Pekinie, Holenderką Xandrą Velzeboer, która wystąpiła w pierwszej półfinałowej serii.

Velzeboer w finale od startu narzuciła duże tempo i urwała się reszcie stawki. Maliszewska goniła Holenderkę i też wypracowała sporą przewagę nad kolejnymi rywalkami.

Holenderka okazała się bezkonkurencyjna i wygrała czasem 42,123. Maliszewska (43,021) na finiszu straciło trochę tempo, ale zdołała obronić pozycję przed atakującą multimedalistką najważniejszych imprez, Koreanką Suk Hee Shim (43,070).

Natalia Maliszewska druga w Montrealu

To było 14. podium Maliszewskiej w PŚ. Trzykrotnie odnosiła zwycięstwo, czterokrotnie była druga i siedem razy stawała na najniższym stopniu podium.

W finale B na tym dystansie bardzo dobrze spisała się Nikola Mazur, która wygrała wyścig (43,991), ostatecznie plasując się na szóstym miejscu. Zawodniczka GKS Stoczniowiec Gdańsk z każdym okrążeniem mijała rywalki i zanotowała największy sukces w karierze PŚ. Mazur sprawiła sobie prezent na 27. urodziny, które będzie obchodziła 5 listopada.

Sztafeta kobieca, startująca w składzie Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska, wygrała finał B (4.16,573), zajmując piąte miejsce na dystansie 3000 m.

Pozostali reprezentanci Polski, występujący w niedzielnych konkurencjach, nie odegrali znaczącej roli i nie zdołali awansować przynajmniej do półfinałów 500 i 1000 m.

loader

W klasyfikacji generalnej PŚ w konkurencjach indywidualnych łączących wszystkie dystanse prowadzi Velzeboer (200 pkt), Maliszewska jest czwarta (108), a Mazur 16. (44).

W poniedziałek biało-czerwoni przeniosą się do Salt Lake City, gdzie w kolejny weekend zaplanowane zostały drugie zawody Pucharu Świata w tym sezonie.

RadioZET.pl/PAP