Zamknij

Nie żyje wybitny polski alpinista i żeglarz. Zmarł w wieku 89 lat

15.12.2021 09:47

Ryszard Dmoch nie żyje. Były polski taternik, alpinista i żeglarz był odznaczony medalem "za wybitne osiągnięcia sportowe". Zmarł w wieku 89 lat.

Ryszard Dmoch
fot. Facebook/Ryszard Dmoch

Ryszard Dmoch zmarł w niedzielę 12 grudnia, o czym dzień później poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych jego rodzina.

"Ze smutkiem zawiadamiamy, że wieczorem w niedzielę 12/12/2021 o godz. 20.00 nasz Ojciec zmarł" - napisano w krótkim komunikacie na profilu na Facebooku zmarłego, załączając przy tym kilka jego zdjęć.

Ryszard Dmoch nie żyje. Wybitny polski alpinista i żeglarz miał 89 lat

Dmoch był taternikiem, alpinistą, żeglarzem, ale także działaczem i fotografem górskim. Brał udział w wielu wyprawach w najwyższe góry świata, m.in. w Himalaje czy Karakorum.

Jak przypomniał portal wspinanie.pl, wspinacz brał udział chociażby w wyprawie na Noszak, a trzy lata później dotarł do piątego obozu na K2. W 1980 roku uczestniczył w zakończonej sukcesem zimowej wyprawie na Mount Everest.

Co ciekawe, wcześniej uprawiał także żeglarstwo śródlądowe i motorowodniactwo. Startował w mistrzostwach Polski i Europy. Został odznaczony medalem "za wybitne osiągnięcia sportowe".

Ryszard Dmoch zmarł w wieku 89 lat.

RadioZET.pl/wspinanie.pl