Zamknij

Gospodarze lepsi w meczu o brąz ME. Polacy walczyli do końca

18.09.2022 14:23

Polacy po bardzo zaciętym spotkaniu przegrali z Niemcami w meczu o 3. miejsce Eurobasketu (82:69).  - Bardzo gorzki wynik. Wróciliśmy do gry przy stanie 59:59. Wtedy parę ataków nie wyszło, w obronie zabrakło doświadczenia. Duży szacunek dla drużyny. To miejsce to powód do dumy i szczęścia - podkreślił po spotkaniu Igor Milicić.

Polska - Niemcy NA ŻYWO Relacja i wynik LIVE półfinału Eurobasketu
fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Reprezentacja Polski po pierwszej kwarcie przegrywali z Niemcami 14:19. Nasi rywale otworzyli wynik od dwóch trafionych rzutów za 3, które do końca spotkania były skuteczną bronią przeciwko drużynie trenera Milicicia. Nasi koszykarze nie dali rywalom odskoczyć – ze stanu 10:6 wróciliśmy do 14:12, a po kolejnej trafionej „trójce” gospodarzy utrzymaliśmy dystans dzięki dwóm trafionym wolnym Jarosława Zyskowskiego.

Mniej wyrównana była druga kwarta. Choć przy stanie 21-14 zdobyliśmy 6 punktów z rzędu (4 Sokołowski, 2 Ponitka), Niemcy trafili 3 „trójki”, a także 4 rzuty wolne i na tablicy wyników było już 34-20. Polacy, którzy byli bardzo zmęczeni całym turniejem, mieli spore problemy z upilnowaniem D. Schroedera (łącznie 12 punktów po drugiej kwarcie) i D. Theisa (7 pkt.) Nie trafialiśmy też za 3 (0/9) przy 5 trafionych rzutach Niemców, a także słabiej niż rywale punktowaliśmy z gry (9/30 skutecznych rzutów przy 12/37 Niemców). Choć wciąż mieliśmy szansę, by doścignąć Niemców, ich przewaga po dwóch kwartach była spora – 36:23.

Polska – Niemcy. Zacięta walka ostatnich dwóch kwartach

W trzeciej kwarcie Polacy ruszyli do odrabiania strat. Zakończyliśmy ją mając tylko 5 punktów do odrobienia (54-49). W ostatniej części meczu emocje były ogromne. Po 3. minutach odrobiliśmy wszystkie straty (59:59), ale Niemcy zdołali odskoczyć na 6 punktów. Później dwa rzuty wolne trafił Schroeder, dołożył do tego rzut za 3 i Niemcy mieli już 9 oczek przewagi. Do końca meczu zostały 4 minuty.

Stratę zmniejszyliśmy o 2 punkty po akcji AJ Slaughtera, ale bardzo skuteczny Schroeder nie pomylił się przy rzucie za 3. Odpowiedział na to Jakub Garbacz, trafiał też Dziewa, jednak gospodarze trzykrotnie trafili rzuty za 3, odskoczyli na 4 punkty (68:64) i już nie oddali tej przewagi, doprowadzając do stanu 82:69.

- Bardzo gorzki wynik. Wróciliśmy do gry. Wtedy parę ataków nie wyszło, w obronie zabrakło doświadczenia. Duży szacunek dla drużyny. To miejsce to powód do dumy i szczęścia. Przy takim turnieju, który nie był łatwy, walczymy do końca. Pięknych wspomnień po ME będzie wiele - mówił po spotkaniu trener Igor Milicić, a Mateusz Ponitka dodał: Obecnie jesteśmy nieco smutni, mecz był do wzięcia. Zabrakło niewiele. Goniliśmy Niemców, zabrakło przełamania, czyli tego co było ze Słowenią i Ukrainą. To bardzo dobry turniej dla nas, wynik, którego nikt się nie spodziewał. Zostaliśmy na turnieju do ostatniego dnia. Na pewno szkoda, ale to nauczka dla nas. Ten zespół ma potencjał - zakończył kapitan kadry.

Eurobasket 2022. Kapitalna postawa Polaków w turnieju

Dla reprezentacji Polski możliwość gry o brązowy medal mistrzostw Europy było największym osiągnięciem na turnieju tej rangi od 1971 roku, gdy awansowaliśmy do półfinału ME. Ostatni medal zdobyliśmy dokładnie 55 lat temu – w 1967 roku. Wówczas Polacy wywalczyli brąz na mistrzostwach Europy. Poprzednie krążki zdobywaliśmy w 1939 roku w Kownie oraz 1965 w Moskwie i 1967 w Helsinkach.

Polacy nie byli wymieniani w gronie faworytów do zdobycia medalu, zwłaszcza że przed Eurobasketem notowaliśmy nie najlepsze wyniki. Jednak po rozpoczęciu turnieju pokazaliśmy, że nasza kadra może rywalizować z czołowymi drużynami kontynentu. W grupie pokonaliśmy Czechy, Izrael i Holandię i ulegliśmy Serbii oraz Finlandi. W 1/8 finału trafiliśmy na Ukrainę (94:86), a następnie na obrońcę tytułu – drużynę Słowenii. Dzięki fantastycznej postawie Polacy pokonali dużo wyżej notowanego rywala 90:87 i dostali się do półfinału, w którym lepsza okazała się Francja.

Niemcy - Polska 69:82 (14:19, 9:17, 26:18, 20:28) 

RadioZET.pl/PAB