Obserwuj w Google News

Nowy rekord świata w maratonie. Eliud Kipchoge z kosmicznym czasem w Berlinie

Maciej Walasek
1 min. czytania
25.09.2022 11:37
Zareaguj Reakcja

Eliud Kipchoge pobił nowy rekord świata w maratonie. Podczas biegu w Berlinie Kenijczyk uzyskał czas 2:01.09.

Eliud Kipchoge
fot. Christoph Soeder/Associated Press/East News

Eliud Kipchoge poprawił rekord świata w maratonie aż o 38 sekund, bijąc własny wynik. Przypomnijmy, że wcześniejsze osiągnięcie dwukrotny mistrz olimpijski odnotował 16 września 2018 roku również w stolicy Niemiec.

Kenijczyk finiszował samotnie pod Bramą Brandenburską, zostawiając daleko w tyle rywali. Drugi na mecie jego rodak Mark Korir stracił blisko pięć minut, a trzecie miejsce zajął Etiopczyk Tadu Abate.

Marzeniem 37-letniego Kipchoge jest złamanie granicy dwóch godzin. Ta sztuka udała mu się w 2019 roku, kiedy w maratonie w Wiedniu ukończył zmagania z czasem 1:59.40. Mimo to ten czas nie został uznany za oficjalny rekord świata. Wówczas dopatrzono się kilku powodów m.in. rotację pacemakerów, czy podawanie zawodnikowi napojów w dowolnym momencie.

Eliud Kipchoge z nowym rekordem świata w maratonie

Ostatecznie Eliud Kipchoge w Berlinie zakończył maraton z czasem 2:01.10, poprawiając należący do niego rekord świata o 29 sekund.

Eliud Kipchoge biegową karierę zaczął w wieku 19 lat. Wygrał 15 z 17 maratonów, w których startował, w tym na IO w Rio de Janeiro i w Tokio.

RadioZET.pl