Obserwuj w Google News

Media: Nagła zmiana władz ws. rosyjskich sportowców. To źle wróży na przyszłość

Maciej Walasek
2 min. czytania
29.09.2022 19:41
Zareaguj Reakcja

Czeskie władze ostatecznie wyraziły zgodę na wjazd do kraju rosyjskich hokeistów z północnoamerykańskiej ligi NHL - poinformował w czwartek serwis seznamzpravy.cz. Według portalu zgodę poprzedziła rozmowa telefoniczna przedstawicieli czeskiego MSZ z szefostwem NHL. Czy to początek podobnych decyzji?

Władimir Putin
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Doradca premiera Petra Fiali do spraw bezpieczeństwa i stosunków zagranicznych Tomasz Pojar stwierdził, że ponieważ Rosjanie mają wizy Schengen, to nie ma powodu, żeby nie wpuszczać ich do Czech. Dodał, że "bezpieczeństwo narodowe z pewnością nie jest zagrożone przez ich obecność" i przypomniał, że Rosjanie z NHL oprócz wiz Schengen mają długoterminowe wizy pracownicze i zezwolenie na pobyt w USA.

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky uznał, że rosyjscy hokeiści nie powinni dostawać wiz Schengen, ale jeśli już mają ważne wizy, to powinni zostać wpuszczeni do kraju.

Czesi zgodzili się na wjazd rosyjskich sportowców

Wcześniej kierowany przez Lipavskiego resort informował stronę amerykańską, że rosyjscy gracze z HHL będą niepożądani w Czechach. Jednym z głównych przeciwników udziału Rosjan w praskich meczach NHL jest były gwiazdor hokeja Dominik Haszek. Apelował, by nie wpuszczać ich do kraju, ponieważ mecze z Rosjanami oznaczają liczoną w milionach dolarów reklamę wojny na Ukrainie.

Media podkreślają, że żaden z rosyjskich hokeistów, którzy mają zagrać w Pradze, nie zajął stanowiska w sprawie agresji Rosji na Ukrainę, a ich obecność na lodzie może zaowocować demonstracyjnymi hasłami na trybunach lub przed halą.

Redakcja poleca

Kierownictwo klubów i ligi postawiło czeskiej stronie ultimatum: albo przyjadą Rosjanie, albo nikt. Za kolegami wstawili się także czescy gracze z drużyn.

W dwóch meczach w Pradze na początku października inaugurujących sezon NHL mają spotkać się Nashville Predators i San Jose Sharks. W ich składzie na co dzień występują Rosjanie.

RadioZET.pl/PAP - Piotr Górecki