Obserwuj w Google News

Cztery ciała znalezione na najwyższym obozie na Mount Evereście

Andreas Nicolaides
1 min. czytania
24.05.2017 09:38
Zareaguj Reakcja

Zwłoki czterech osób zostały znalezione we wtorek w nocy przez ekipę ratowników w namiocie w najwyższym obozie na Mount Evereście (8848 m n.p.m.) - poinformował przedstawiciel nepalskiego ministerstwa turystyki Hemanta Dhakal.

Everest
fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Ratownicy znaleźli nieżywych wspinaczy, gdy udali się w góry, żeby wydobyć ciało słowackiego himalaisty, który zginął w weekend - pisze agencja Associated Press.

Zwłoki znalezione na wysokości 8000 m n.p.m

Na razie nie ustalono jeszcze tożsamości czwórki. Kolejni ratownicy ruszyli w góry, żeby ustalić więcej szczegółów.

Mingma Sherpa z firmy Seven Summit Treks, który koordynował wydobycie zwłok Słowaka, sprecyzował, że ciała czterech himalaistów znaleziono we wtorek w nocy w obozie czwartym, na wysokości 8000 m n.p.m.; jest to ostatni obóz przed atakiem szczytowym.

Sprowadzenie ciał z takiej wysokości wymaga udziału wielu Szerpów, którzy muszą zejść do obozu drugiego. Stamtąd zwłoki zostaną zabrane przez śmigłowiec.

250 osób zginęło od pierwszego zdobycia Everestu

W tym roku na Mount Evereście śmierć poniosło już sześciu wspinaczy. W ubiegłym roku najwyższy szczyt świata zdobyły 443 osoby od strony nepalskiej oraz około 200 od strony Tybetu; śmierć poniosło pięć osób.

Od zdobycia Everestu w 1953 r. przez Nowozelandczyka Edmunda Hillary'ego i Szerpę Tenzinga Norgaya, na Dachu Świata zginęło ponad 250 osób.

RadioZET.pl/PAP/AN