Zamknij

Mingma G. skomentował słowa Adama Bieleckiego o "dopingu" u Szerpów

25.01.2021 12:28

Mingma Gyalje Sherpa skomentował słowa Adama Bieleckiego, który gratulując Szerpom zdobycia szczytu K2 zimą, jednocześnie nazwał używanie tlenu podczas wspinaczki "dopingiem". - My, Szerpowie, czerpiemy radość z pobytu w górach, wspinania się, zdobywania szczytów. Nieważne, czy z tlenem, czy bez - odpowiedział Polakowi Nepalczyk.

Mingma Gyalje Sherpa
fot. Instagram/mingma.g
  • 16 stycznia b.r. dziesięciu Szerpów stanęło na szczycie K2 zimą jako pierwsi ludzie w historii 
  • Tylko jeden z Nepalczyków dokonał wejścia bez użycia butli z tlenem, o czym poinformował dwa dni później
  • Sukces Szerpów szybko skomentował wybitny polski himalaista, Adam Bielecki, który nazwał korzystanie z tlenu podczas wspinaczki "dopingiem"
  • Kilka dni później na słowa Polaka odpowiedział jeden z członków zimowej wyprawy na K2, Mingma Gyalje Sherpa

Mingma Gyalje Sherpa i dziewięciu Nepalczyków: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa, 16 stycznia jako pierwsi ludzie w historii stanęli zimą na K2. Wspinacze z całego świata zastanawiali się, czy któryś z nich dokonał tego bez użycia butli z tlenem. Wątpliwości miał m.in. jeden z najlepszych polskich himalaistów, Adam Bielecki.

"Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania - gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?" - zapytał Bielecki, którego użycie słowa "doping" wzburzyło wielu kibiców i ekspertów.

Mingma G. skomentował słowa Adama Bieleckiego o "dopingu" u Szerpów

Zaledwie dwa dni po zdobyciu przez Szerpów szczytu K2, Nirmal Purja, jeden z członków wyprawy, wydał oświadczenie, w którym poinformował, że podczas wejścia nie korzystał z butli z tlenem.

"Zadanie wykonane! K2 zdobyte zimą bez wspomagania tlenem!" - napisał Nepalczyk. Z uznaniem przyjął tę informację Bielecki, który zaraz napisał na swoim Twitterze: "Nims potwierdził, że szedł bez tlenu. I to jest news! Szanuję to".

Mimo że oświadczenie Purjy teoretycznie zamknęło całą sprawę, słowa Bieleckiego o "dopingu" wśród Szerpów wyraźnie pozostały w pamięci opinii publicznej. Z jednym z dziesięciu Szerpów, którzy zdobyli zimą szczyt K2, Mingmą Gyaljem Sherpą, udało się porozmawiać na ten temat portalowi sportowefakty.wp.pl.

W wywiadzie dla strony internetowej Nepalczyk wyznał, że "z jednego powodu nie ma nic wielkiego do powiedzenia Adamowi".

- Są himalaiści, którzy wspinają się bez tlenu, ale są też tacy, którzy dopuszczają jego użycie w chwilach ciężkich, trudnych i niebezpiecznych. My, Szerpowie, czerpiemy radość z pobytu w górach, ze wspinania się, w końcu ze zdobywania szczytów. I dla nas naprawdę nie jest najważniejsze, czy robimy to z tlenem, czy bez. Najważniejsza jest nasza miłość do gór - skwitował Mingma G.

loader

RadioZET.pl/sportowefakty.wp.pl