Nie żyje wybitny polski himalaista, współzałożyciel Polskiego Związku Alpinizmu

14.07.2021 14:04

Marek Janas nie żyje. Wybitny polski himalaista zmarł w wieku 87 lat - poinformował portal wspinanie.pl. Największym sukcesem honorowego członka Polskiego Klubu Górskiego, było zdobycie w 1974 roku Gaszerbrumu II (8035 m n.p.m.).

Marek Janas
fot. Shutterstock

Marek Janas był jednym z najbardziej znanych polskich himalaistów. Największe sukcesy w jego karierze przypadają na lata 70. ubiegłego wieku, kiedy to m.in. w 1974 roku zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.). Zaledwie cztery lata później wziął udział w wyprawie na Kanczendzongę (8586 m n.p.m), gdzie osiągnął wysokość 8440 m n.p.m.

Janas uczestniczył nie tylko w wyprawach na Himalaje i Karakorum, ale również w wyjazdach na Kamczatkę, Pamir czy afrykańskie góry.

Marek Janas nie żyje. Wybitny polski himalaista zmarł w wieku 87 lat

Himalaista był także jednym ze współzałożycieli Polskiego Związku Alpinizmu, a potem - członkiem jego władz w Komisji Rewizyjnej. Został również honorowym członkiem Polskiego Klubu Górskiego.

Był dwukrotnie odznaczony srebrnym medalem za wybitne osiągnięcia sportowe w alpinizmie. W 1981 roku otwierał historyczny I zjazd "Solidarności".

RadioZET.pl/wspinanie.pl