Zamknij

Polak na dopingu. Medalista paraolimpijski poznał werdykt

31.05.2022 13:37

Marcin Polak został zdyskwalifikowany na cztery lata za stosowanie dopingu - poinformowała Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Niedowidzący kolarz i jego pilot Michał Ładosz stracą brązowy medal igrzysk paraolimpijskich w Tokio.

Marcin Polak przyłamany na dopingu
fot. AP/Associated Press/East News

Marcin Polak i Michał Ładosz wywalczyli brązowy medal na kolarskim torze w trakcie igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Z sukcesu nie cieszyli się długo. 27 sierpnia Międzynarodowa Unia Kolarska poinformowała, że 39-letni niedowidzący zawodnik wpadł na dopingu. W jego organizmie wykryto erytropoetynę (EPO).

Wynik pozytywny dały aż trzy próbki - z 19 maja, 31 lipca i 2 sierpnia 2021 - dlatego nie było wątpliwości, że rezultat nie jest wadliwy. W poniedziałek UCI wydała werdykt w sprawie Marcina Polaka.

Marcin Polak zdyskwalifikowany za doping

Polski zawodnik został zdyskwalifikowany na cztery lata. "Zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym oraz Przepisami antydopingowymi UCI (UCI ADR), kara wykluczenia rozpoczęła się 27 sierpnia 2021 r. i obowiązuje do 26 sierpnia 2025 r. (włącznie)" - napisano w komunikacie Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Wyniki Polaka od dnia uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku zostały wykasowane. Biało-czerwoni stracą krążek igrzysk paraolimpijskich z Tokio.

RadioZET.pl/UCI