Obserwuj w Google News

Łotewscy sportowcy z zakazem udziału w zawodach w Rosji i na Białorusi

Krzysztof Sobczak
1 min. czytania
28.04.2022 15:48
Zareaguj Reakcja

Łotwa wprowadza zakaz udziału sportowców z tego kraju w zawodach rozgrywanych w Rosji i na Białorusi. W czwartek tamtejszy Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie - informuje agencja LETA. Decyzja związana jest z rosyjską agresją zbrojną przeciwko Ukrainie.

Jelena Ostapenko
fot. AP/Associated Press/East News

Łotewscy sportowcy nie będą mogli brać udziału w rosyjskich i białoruskich narodowych mistrzostwach i innych zawodach oraz międzynarodowych ligach, w których ponad połowę uczestników stanowią drużyny z Rosji i Białorusi. Zabroniono też współpracy między łotewskimi sportowcami, a białoruskimi i rosyjskimi agentami sportowymi. Zawodnicy, którzy złamią zakaz, nie będą mogli liczyć na wsparcie ze strony państwa i występy w krajowej reprezentacji.
"Wojskowa agresja Rosji i wtargnięcie na szeroką skalę na Ukrainę to poważne naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wymaga pilnych decyzji, w tym odsunięcia łotewskich drużyn sportowych od zawodów organizowanych w Rosji i na Białorusi, w szczególności w mistrzostwach narodowych" - podkreślił szef podkomisji sejmowej ds. sportu Sandis Riekstinsz.

Redakcja poleca

Łotwa: Zakaz gry w Rosji i na Białorusi

Obecnie większość międzynarodowych turniejów zaplanowanych w Rosji czy na Białorusi została odwołana. Kraj Władimira Putina stracił m.in. miano organizatora siatkarskich mistrzostw świata i mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Nie odbędą się też imprezy tenisowe, w tym zawody w Sankt Petersburgu.

Najbardziej znanym łotewskim sportowcem jest Jelena Ostapenko, jedna z trzech tenisistek, która w tym sezonie pokonała Igę Świątek.

RadioZET.pl