Zamknij

Nie żyje utytułowany sportowiec. Był pierwszym czarnoskórym w swojej dyscyplinie

30.11.2021 11:54

Lee Elder zmarł w wieku 87 lat. Amerykanin w 1975 roku został pierwszym czarnoskórym golfistą biorącym udział w słynnym turnieju US Masters w Auguście. Uznano to za przełom w rozwoju dyscypliny zdominowanej wcześniej przez "białych" graczy.

Lee Elder
fot. PAP/EPA

Lee Elder zmarł w wieku 87 lat. Amerykanin w 1975 roku został pierwszym czarnoskórym golfistą biorącym udział w słynnym turnieju US Masters w Auguście. Uznano to za przełom w rozwoju dyscypliny zdominowanej wcześniej przez "białych" graczy.

Elder zmarł w Escondino w Kalifornii, o czym poinformowała organizacja PGA Tour. Przypomniano jednocześnie jego wypowiedź po turnieju w Auguście, w którym nie odniósł sukcesu, ale jego występowi poświęcono dużo uwagi: - Nie chcę być zapamiętany tylko za to. Chcę być zapamiętany dlatego, że byłem dobrym golfistą - mówił wówczas Elder, który w karierze wygrał cztery turnieje PGA Tour.

Lee Elder nie żyje. Utytułowany golfista zmarł w wieku 87 lat

W 1979 roku Elder został także pierwszym Afroamerykaninem, który grał w meczu Ryder Cup pomiędzy reprezentacjami USA i Europy. Uważa się, że jego osoba stanowiła kamień milowy w rozwoju golfa i w efekcie przyczyniła się do rozwoju takich talentów jak Tiger Woods.

Świat golfa oddał w poniedziałek hołd Elderowi. "Lee był dobrym graczem, ale najważniejsze jest to, że był dobrym człowiekiem, szanowanym przez niezliczoną liczbę osób. Golf stracił swojego bohatera" – napisał na Twitterze słynny amerykański zawodnik Jack Nicklaus, zwycięzca 117 turniejów, w tym 17 wielkoszlemowych (majors).

RadioZET.pl/PAP