Zamknij

Ostrzegał przed atakiem na Ukrainę. Teraz mówi, jak powstrzymać Putina

Maciej Walasek
03.03.2022 19:25

Garri Kasparow w swojej książce "Nadchodzi zima" z 2015 roku zapowiadał wojnę w Ukrainie. Kiedy spełnił się jego najczarniejszy scenariusz, jeden z najbardziej znanych arcymistrzów szachowych opowiada, co trzeba zrobić, aby zatrzymać Władimira Putina.

Garri Kasparow i Władimir Putin
fot. Mateusz Grochocki/East News, YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Garri Kasparow to jeden z najpopularniejszych szachowych arcymistrzów, który tytuł zdobywał w 1980 roku. W 2005 roku porzucił profesjonalną grę i zaczął angażować się politycznie. Trzy lata później startował w wyborach prezydenckich, ale nie osiągnął w nich żadnego sukcesu. Poza polityką zaczął pisać książki, w których ostro krytykował działania Władimira Putina.

W 2015 roku opublikował książkę pt: "Nadchodzi zima", w której ostrzegał Zachód przed prezydentem Rosji. Poza agresją na Gruzję, czy Ukrainę, zapowiadał politykę strachu 69-latka oraz o mordowaniu krytyków z opozycji. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę i próbuje zdobyć Kijów, Kasparow opublikował post na Twitterze, składający się z 16 części. We wpisach przytacza rozwiązania, które muszą zostać wdrożone, aby zatrzymać rosyjskiego dyktatora.

Kasparow ujawnia, co powstrzyma Putina

"Wojna Putina z Ukrainą weszła w kolejną fazę, w fazę niszczenia i rzezi cywilów. Jest to również część wojny światowej Putina, wojny z cywilizowanym światem prawa międzynarodowego, demokracji i wszelkich zagrożeń dla jego władzy, którą wypowiedział już dawno temu. Zaprzeczanie tej wojnie przez wolny świat i dziesięciolecia ustępstw pozwoliły Putinowi grozić i podbijać zagranicę, a jednocześnie przekształcić Rosję w państwo policyjne. Cena za powstrzymanie go rosła za każdym razem, gdy posuwał się naprzód bez sprzeciwu. Ukraińcy płacą tę cenę krwią. Jeśli teraz nie powstrzymamy Putina, nie przeszkodzimy mu w zniszczeniu Ukrainy i popełnieniu ludobójstwa na jej mieszkańcach, będzie następny raz i to w NATO, z bezprecedensowym zagrożeniem nuklearnym. Nie pozwólmy Putinowi na ponowną eskalację w wybranym przez niego czasie i miejscu" - pisze.

Szokujące przemówienie Putina. "Walczymy z neonazistami"

Dalej Kasparow wyróżnił 16 czynników, które jego zdaniem musi podjąć Zachód, aby zatrzymać zbrodniarza wojennego.

1) Wspierajcie Ukrainę wojskowo. Natychmiast i wszystkim, co macie. Każdą bronią, wywiadem, walką w cyberprzestrzeni.

2) Zbankrutujcie machinę wojenną Putina. Zamroźcie i przejmijcie wszystkie finanse Rosji. W tym to, co należy do niego i jego gangu.

3) Wyrzućcie Rosję ze wszystkich międzynarodowych i finansowych organizacji.

4) Wycofajcie wszystkich ambasadorów z Rosji. Rozmowy nie mają sensu. Nowa wspólna wiadomość brzmi: możesz się zatrzymać lub być całkowicie izolowany.

5) Zablokujcie wszystkie elementy jego machiny propagandowej. Wyłączcie je, odetnijcie, odeślijcie do domu. Przestańcie pomagać dyktatorowi w sianiu kłamstw i nienawiści.

6) Ujawnijcie i działajcie przeciwko lokajom Putina w wolnym świecie. Jeżeli Schröder i tacy jak on będą dalej pracować dla Moskwy, wnoście zarzuty. Zapytajcie właścicieli i reklamodawców mediów, które pokazują propagandystów Rosji, dlaczego to robią.

7) Zastąpcie rosyjską ropę i gaz. Naciskajcie na OPEC, żeby zwiększył produkcję. Otwórzcie Keystone. Nie uratujecie planety, jeżeli wcześniej nie uratujecie ludzi na niej.

8) Pogódźcie się z kosztami, które trzeba będzie poświęcić. Czekaliśmy za długo, cena jest wysoka, ale będzie tylko rosnąć. To czas walki.

9) Nie mogę żądać od NATO bezpośredniego ataku na wojska rosyjskie, ale mogę mówić na podstawie historii i wiedzy o Putinie. Dyktatora, który przekroczył już wszystkie granice, nie da się powstrzymać przed eskalacją działań przy zachowaniu umiaru. Jeśli zniszczy Ukrainę, nie przestanie.

10) Nie próbujcie apelować do mordercy w jego bunkrze na Uralu. To przesłanie kierujemy do tych, którzy wykonują jego rozkazy. Czy oni to zrobią? Czy oni wszyscy chcą umrzeć? Jeśli Putin nie zostanie teraz powstrzymany, to i tak dojdzie do eskalacji. Zrobi to, tak jak zawsze, a cena będzie wyższa.

11) Ześlijcie Rosję do technologicznej epoki kamienia łupanego. Bez wsparcia, bez części, bez usług. Bojkoty naftowe nie są konieczne, jeśli technologia naftowa jest niedostępna. Przemysł zatrzyma się w miejscu. Oznacza to konieczność podjęcia działań wojennych polegających na poświęceniu, przestawieniu i zwiększeniu produkcji w celu zastąpienia ropy. To jest wojna.

12) Zawsze tragicznie jest, gdy cierpią zwykli ludzie, ale nie są oni bombardowani w swoich domach, jak Ukraińcy. Każdy element rosyjskiego społeczeństwa, który może wywierać nacisk na Putina, musi wiedzieć, że musi wybierać między nim a wszystkim innym. Niektórzy będą się go trzymać, ale jak długo?

13) Wyraźne przesłanie do rosyjskich generałów, że czeka ich zagłada, jeśli dotknięty zostanie choćby jeden centymetr NATO. Wyślijcie Ukrainie każdą broń, łącznie z odrzutowcami, które zostały zablokowane, tak jakby Putinowi zależało na różnicy. Przestańcie zgadywać, co myśli, i zróbcie to, co jest konieczne.

14) Każdy dzień cierpienia Ukrainy daje możliwość przekazania informacji o tej katastrofie jedynym ludziom, którzy naprawdę mogą powstrzymać Putina – narodowi rosyjskiemu, od oligarchów, przez dowódców, po protestujących. Niech wszyscy w pionie władzy wiedzą, że będą traktowani jak zbrodniarze wojenni. Są nimi.

15) Nie zostawiajcie niczego w rezerwie. Najważniejsza jest szybkość działania, aby zatrzymać płatności i złapać ich oraz ich aktywa, zanim się ukryją. Groźby w stylu »on nie wie, co go czeka« nie zadziałają, jeśli Putin wam nie uwierzy. Pokażcie mu. I pokażcie Rosjanom, że z Putinem nie ma odwrotu. Nigdy.

16) Wykorzeńcie skorumpowanych polityków, biznesmenów i brudne pieniądze, które skorumpowały całe pokolenie do przymykania oczu lub służenia autorytarnym reżimom. Śledźcie darowizny, płatności, prezenty, wpływy. Pociągnijcie ich do odpowiedzialności. Precz z Putinem i jego uspokajaczami, chwała Ukrainie.

RadioZET.pl