Zamknij

K2 zimą zdobyte bez dodatkowego tlenu. To oświadczenie zamyka sprawę

18.01.2021 19:31

Nirmal Purja rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 (8 611 m n.p.m). "Zadanie wykonane. K2 zimą zdobyte bez użycia dodatkowego tlenu" - napisał w oświadczeniu.

Zimowe wejście na K2
fot. PAP/EPA
  • Nirmal Purja w oświadczeniu poinformował, że zimowego wejścia na K2 dokonał bez użycia dodatkowego tlenu
  • Osiągnięcie Nepalczyka i jego szerpów było kwestionowane m.in. przez Adama Bieleckiego
  • Nirmal Purja oraz Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa jako pierwsi ludzie stanęli zimą na drugim najwyższym szczycie Ziemi

Nirmal Purja i dziewięciu nepalskich szerpów: Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa, w sobotę jako pierwsi ludzie w historii stanęli zimą na K2. Wspinacze z całego świata zastanawiali się, czy któryś z nich dokonał tego w sportowym stylu, bez użycia butli z tlenem. Wątpliwości miał m.in. jeden z najlepszych polskich himalaistów Adam Bielecki.

"Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?" - pytał Bielecki. "Wspinanie z tlenem to nie moja dyscyplina, dlatego dla mnie gra toczy się dalej" - dodał.

Zimowe wejście na K2. Nirmal Purja nie korzystał z butli z tlenem

Nirmal Purja w poniedziałek wydał oświadczenie, które kończy wszelkie dywagacje.

"Podjąłem obliczone ryzyko i działałem bez dodatkowego tlenu. Moja pewność siebie, znajomość siły własnego ciała i doświadczenie ze zdobycia 14 ośmiotysięczników pozwoliło mi dotrzymać kroku reszcie zespołu i nawet przewodzić. Zadanie wykonane! Zimowe K2 bez wspomagania tlenem!" - napisał Nepalczyk.

Purja wyjaśnił ponadto, że wcześniej na wysokościach powyżej 8 tysięcy metrów zawsze korzystał z dodatkowego tlenu. Dodał, że bił się z myślami, czy i teraz tego nie zrobić, bo nie zdołał się odpowiednio zaaklimatyzować, ale miał też świadomość, że jego wyczyn będzie kwestionowany.

"Osobiście, to nigdy nie był dla mnie wielki problem i nadal nim nie jest. Przyroda i góry są dla każdego. Robisz to na własną odpowiedzialność" - tłumaczył fakt, iż niektórzy decydują się na korzystanie z butli z tlenem, inni nie chcą o tym nawet słyszeć.

Adam Bielecki odniósł się także do tego oświadczenie. "Nims potwierdził, że szedł bez tlenu. I to jest news! Szanuję to" - napisał himalaista.

RadioZET.pl/tatromaniak.pl